Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vyhazování pojistek a jističe

Dobrý den, za poslední týden se mi staly tyto události: 1)žehlička, která poslední dobou vyhazovala jistič (ne ten hlavní v plechové zamčené krabici na chodbě domu v paneláku, ale v krabičce nad vstupními dveřmi do bytu) se najednou z ničeho nic přehřála tak,
že nejdřív po přiložení na látku ji hned spálila a pak se z ní začalo kouřit a plast na ní se místy roztavil...
2) mixér ve vteřině po zapnutí (otočením knoflíku) bouchnul a vyhodil pojistky - tentokrát ten hlavní jistič na chodbě
3) praskla v bytě žárovka a vyhodila opět všechno, takže jsem to nahazovala na chodbě

Kde prosím může být problém?
Nebo je to jen shoda náhod a prostě vada těch spotřebičů?

Moc děkuji

Hanka

Žehlička byla zapojená v jiné zásuvce než mixér. A jak dřív vyhazovala pojistky, dělala to i u jiné zásuvky.

Můžu se zeptat k té žehličce, nikdy by mě nenapadlo, že se může rozehřát na vyšší teplotu než je dané maximum
na tom teplotním rozmezí. Byla nastavená navíc paradoxně na minimum a najednou se začala šíleně přehřívat,
bylo to během pár vteřin, vyndala jsem ji hned ze zásuvky, ale nechat ji tam pár vteřin dýl, tak by začala hořet...
I tak se z ní kouřilo ještě dlouho a smrad byl v bytě ještě dva dny, i přes větrání...
To se stane s žehličkou jak? A může to udělat třeba notebook, že by se najednou rozžhavil na 300°C a roztavil se?

A to, že žárovka nebo jiný spotřebič vyhodí hlavní jističe na chodbě je normální?

V dětství jsme bydleli taky v paneláku, ale co vím, tak vždycky otec nahazoval pojistky jen v bytě nade dvěřmi,
nepamatuju si, že by na společné chodbě šel do skříně s hlavními jističi...

Kdyz se uvnitr neco blbe zkratuje, tak se muze rozehrat na jakoukoliv teplotu (muze tam vzniknout napriklad elektricky oblouk, ve kterem taje i zelezo jak nic. 1.000 C zadna mira).

Nam takhle zehlicka vyrazila pojistky a v nastale tme byl videt jen plamen z privodni snury ...

A ano, v principu muze mit podobnou poruchu prakticky libovolny spotrebic, i ten notebook. (A pred par lety tohle umely i mobily v kapse.)

asi ještě používáte klasické žárovky podle toho efektu, kdy vyhodila vše:
v místech s přepětím jsou staré žárovky schopné odcházet co půl roku.
než si nechat vyhazovat pojistky a lozit kdesi po zdech a po stropě, doporučuju průběžně nahrazovat led žárovkama. bude jen lepší, když to nebude šmejd emos.

Ano, ta co praskla, byla klasická a je pravda, že tam, kde mám ještě klasické, tak praskají jako na běžícím pásu...Už vyměňuju
postupně LED. Ale nejde o výměnu žárovek, spíš se bojím, aby nebyla špatná elektrika. Je to hodně starý byt ve starém paneláku
a jsem v nájmu, tak jim to tady nebudu a asi ani nemůžu celé vyměňovat nebo opravovat...

Všechno z toho se může stát prostou náhodou. U žehličky může odejít termostat a přehřeje se rychle. I klasická žárovka při prasknutí ráda vyhodí pojistky.
Ale na druhou stranu bývá podezřelé, když je náhod příliš najednou. Bohužel na dálku se to nedá odhadnout, kde může být problém.
Ale jednou možností náhlých poruch jednofázových spotřebičů, může být to, že v zásuvce je příliš vysoké napětí.
To se může stát tak, že se napříkld někde přeruší nulový vodič. Přes jiné připojené spotřebiče (i jinde než v bytě) se na "nulovou" zdířku zásuvky dostane napětí z jiné fáze. To potom nejen likviduje připojené spotřeiče, ale může být značně nebezpečné.
Proto bylo by vhodné přeměřit napětí v zásuvkách jestli je správné napětí cca 230V. Změřit víckrát, napětí se při poruše může měnit v čase.
Pokud se nezjistí závada v síti, je asi nellepší zlobící spotřebiče vyhodit. Většinou se dnes oprava nevyplatí.