Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Proudové omezení laboratorního zdroje

Už třetí (spínaný/switching) laboratorní zdroj, který jsem si na ebayi koupil má stejnou chybu. Pro odfiltrování vysokofrekvenčního rušení spínacího obvodu je na výstupu použit (ohromný) kondenzátor. Když zdroj přejde z CV do CC tento kondenzátor se vybije a zátěží proteče vyšší proud nežli je nastaven na proudovém omezení. To muže vést/vede k poškození napájené součástky!
Otázka tedy zní, existují (ideálně levné) spínané zdroje, který tento problém nemají? Jak je poznat? Popř. kde levně koupit linární zdroj?
předem díky Vojtěch

Laboratórny zdroj s obmedzovačom prúdu ako si predstavuješ vo svojom dotaze, ti nikto nepredá. Ak si ho chceš vyrobiť, tak vyber ten "ohromný" kondenzátor na výstupe a nahraď ho nejakým povedzme 100k až 1uF. Ten "ohromný" kondenzátor tam nie je na to aby odfiltroval vf rušenie meniča, ale práve na to, aby v prípade spínania v pripojenej záťaži vykrýval odberové špičky bez toho, aby sa aktivoval na zdroji obmedzovač prúdu. Obmedzenie prúdu na zdroji má chrániť hlavne samotný zdroj a tiež záťaž pred prehriatím pri pokusoch. Pre prípad ako popisuješ musíš prúdovú ochranu zabudovať do záťaže - predpokladám, že vyvíjané zariadenie v konečnom dôsledku pripojíš na nejaký štandardný zdroj možno bez akéhokoľvek prúdového obmedzenia a s "ohromnou" kapacitou na výstupe a nebudeš ho prevádzkovať s laboratórnym zdrojom na ktorom si ho vyrábal.