Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zpozdit relé

Dobří lidé byl by někdo tak moc hodný a poradil mi, jak zpozdím přitáhnutí relátka o cca 1sec??? Mám to teď udělané na manuální vypínač, který překlenován odpory, které zpožďují prvotní záběr mnoha ventilátorů, jenž odsávají moje kouření. Paní je spokojená, ale až zjistí, že jsem již 3x zapomněl přepínač přepnout (prvotní náběh – špičku - ventilátorů nezvládá zdroj) a odpory vypálily v lavici díry, tak mě asi zabije. Teď jsem to zkoušel s relátkem a tranzistorem, kterému dám do báze koďan (všech součástek mám spousty), a nabíjím ho přes odpor, ale po chvíli (jakou si nastavím pomocí koďanu v bázi proti zemi a nabíjecím odporu) relé sice sepne, ale dost neochotně. Když dám do báze plné plus (i přes odpor) tak ho tranzistor sepne super!!!! Prosím poraďte jak to udělat, aby tranzistor SE ZPOŽDĚNÍM přitáhl až po chvíli ale na Plno!!!!! Umím to udělat s IO 40106, který má na vstupu klopné obvody, ale kvůli jednomu invertoru z celého integráče mi to přijde zbytečné a nesmyslné. Je nějaké řešení jen s jedním tranzistorem???? Moc a moc děkuji za každou radu. Michal

K druhé větě Tvého příspěvku.
Lubomíre, už dávno jsem, ve všech zářivkových svítidlech, vyměnil klasické zářivkové trubice 40W/120 cm, za LED trubice 16-18 W. Svítivost jsem sice neměřil (nějak jsem se k tomu ještě nedostal a zatím to nebylo potřeba), ale subjektivní dojem je, že je světelnost stejná. Sice jsou trochu dražší, ale koeficient poklesu účinnosti - "stárnutí", mají podstatně lepší a pokud natrefíš na dobrého výrobce, tak i jejich trvanlivost je podstatně delší. A žádné blikající starty. Přepojení je jednoduché, pouze pozor na to, jak které mají provedené přívody a vývody na kolíky. Nebývají vždy stejné. Podle toho se pak musí i provést přepojení do původního svítidla. Pochopitelně tlumivka a kondíky se vyřadí a u většinového zapojení (blíže alternativně k zářivkám)se místo startéru osadí "startér" LEDkový, který obsahuje pouze 1A pojistku.;-)