Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vhodná elektroda na svaření litinové plotny u sporáku

Mám prasklý litinový plát u kamen se sporákem. Je na něm z jedné třetiny délky prasklina, kterou jsem kdysi několika kratšími sváry svařil, ale asi po 5ti letech mi začínají praskat, bohužel už nevím, jakou elektrodou jsem to svářel. Nedávno jsem koupil dvě elektrody na litinu na zkoušku, ale vůbec nechtěly spojit obě strany a spíš to tu litinu pálilo. Neporadí mi prosím někdo vhodný typ elektrody?
Děkuji

Elektrod je hodně, jaké jsi kupoval? Co polarita, otočit plus a mínus?

Pláty: prasklinu zakončit vyvrtáním otvoru - na konci praskliny plus 1cm vyvrtat otvor cca 4mm.
Poslední můj pokus vydržel jen deset let - plát hodit do ohně, povytáhnout z ohně svařované místo zavařit a nechat oheň dohořet.
Svar brousit ještě za tepla.
Pokud po dohoření a vychladnutí jemným poklepem kladívka uslyšíš křaplavý zvuk - vyhodit a koupit nový.

Tak typ elektrody, kterou jsem to vařil bohužel nevím, vyhodil jsem je, musel bych se zeptat v prodejně, kde jsem ji kupoval. Bral jsem jen dva kusy, 1ks stál asi 55kč. Samozřejmě jsem to zkoušel i přepólovat, ale nepomohlo. Kupoval jsem je ve stejném obchodě jako tenkrát ty dobrý, ale už mi nedokázali říct, jaký typ to tenkrát byl.

Nejdřív chci zkusit ještě nějakou elektrodu, pak bych napsal výrobci, jestli ještě něco k tomuhle sporáku dělají, ale pochybuju. Jsou to ty dvě větší plotny po stranách 480x300mm. Jsou už prasklý obě, ale i když se praskliny nezvětšují, tak to nechci nechat dojít k tomu, aby to ruplo úplně. Ten sporák mám přes 20let a jinak žádný problém.

Starší litinové pláty se časem vyhřejí a mění kvalitu, dá se říci, jako by částečně zuhelnatěly. Svářet je to skoro nemožné, ani s předehřátím jsem neměl dobré výsledky. Při sváření to spíš hoří a pak to stejně praskne okolo sváru.
Pokud se dají sehnat, je lepší koupit nové, ale dnes už nejsou tak levné, jako kdysi.
Mnohem lepší výsledky jsou, podložit prasklinu ocelovým plechem asi 3 až 4 mm silným, svrtat a snýtovat. Z vrchní strany zapustit a použít zapuštěné nýty. Kdysi jsme měli klasický sporák a takto opravené pláty držely několik let, pak se sporák zrušil, ale pláty stále držely.