Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lze opravit lamelu komutátoru?

Zdravím,
mám elektrickou brusku xtline 840W a začala jiskřit. Rozdělal jsem jí a na komutátoru rotoru je odtržená jedna lamela. Není úplně upadlá, ale vystouplá což samozřejmě dělá neplechu uhlíkům. Chtěl bych se zeptat jestli se dá tato jedna lamela opravit nějakým přilepením zpět na své místo nebo nějakým způsobem vyměnit?
Děkuji

Kdysi bylo normální, že se v servisu opravovaly a převíjely kotvičky drobných spotřebičů, jako vrtačky, brusky, vysavače mixéry a podobně. Nějaký čas jsem to i dělal. Dnes se to nevyplatí, zejména u levných výrobků.
I když to umím, asi bych se do toho nepouštěl. Zajedno asi nebude jednoduché sehnat stejný komutátor nový a výměna je dost pracná. Celá kotvička je zalitá epoxidovým lakem, který je navíc dost tepelně odolný.
Dříve byly vodiče do lamel pájeny a daly se vyletovat. Dnes jsou zalisované a uvolnit nejdou. Při odříznutí u komutátoru jsou pak krátké. Komutátor je nalisován na hřídeli a za ním lakem pevně slepené vinutí.
Sundat komutátor bez poškození vinutí je náročné a jen za tepla, které hraničí s tepelným poškozením.
Ale jinak se komutátory běžně opravují, zejména pro opotřebení provozem. Kotva se přesně upne do soustruhu, osoustruží a pak se proškrabou lamely. Nakonec se doleští smirkem, u malých motorků jsme to dělali za chodu.
Otázkou je, pokud je lamela vystouplá, tak proč, normálně dost drží zalité v plastu. Stává se to i tím, že z nějakého důvodu víc jiskří a tím se ohřeje tak, až hmota povolí. Pokud je tak lamela uvolněná, opravit nelze.
Pokud je vystouplá jen málo a pevně drží, dalo by se to zkusit. Je li možnost soustruhu, tak klasicky přesoustružit.
Pokud přesoustružení není možné, je ještě možnost při šikovnosti použít postupy, nad kterými fachmani lomí rukama a říkají něco o prasatech. :-D
Vystouplá lamela se nahrubo vyrovná s okolím třeba pilníkem, ale spíš se nechá ještě maličko vystupovat.
Potom se za plechy rotor chytí do svěráku a místo přebrousí páskem smirku, tahaným za konce sem tam.
Potom se motorek smontuje.
Při dalším postupu hrozí nebezpečí úrazu :!::!::!:
Je potřeba, aby byl komutátor alespoň částečně přístupný. Pásek smirku asi 5 mm široký přehneme přes dřevěnou tyčku, asi stejně širokou. Tím za běhu motorku "soustružíme" komutátor do solidního výsledku. Je dobré si smirek o něco opřít třeba držák uhlíku, aby se zpřesnilo držení. Pokud se to udělá dobře, je výsledek často srovnatelný s přesoustružením.
Ale varování. Hrozí přitom možnost mechanického a elektrického úrazu !! :!: :beer:

Super, dozvěděl jsem se asi všechno co mě zajímalo :-D díky
Smiřuji se s koupí nové, ale každopádně tuto starou jen tak nevyhodím, rozhodně ten komutátor zkusím sundat za pomoci nějaké té horkovzdušné pistole nebo něco podobného :-D