Led osvětlení
Dobrý den, dcera má v pokojíku takové závěsné led osvětlení na 3 tužkové baterie.
Bylo by možné to zapojit na nabíječku od mobilního telefonu? Nebo by napětí bylo příliš vysoké? Děkuji za rady.
Dobrý den, dcera má v pokojíku takové závěsné led osvětlení na 3 tužkové baterie.
Bylo by možné to zapojit na nabíječku od mobilního telefonu? Nebo by napětí bylo příliš vysoké? Děkuji za rady.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Pokud je nabíječka z USB (5V) tak zařadit diodu v propustném směru. Pokud je to starší adaptér, tak záleží na jeho napětí. Nokie mívaly 3,7V, to už je na dolní hraně, ale odzkoušením se nic nezkazí. Samozřejmě pozor na polaritu.
Tři nové tuž. baterie mají napětí i víc než pět voltů. Tedy by zařazení diody ani nebylo nutné.
Změřil jsem napětí nabíječky od staré tlačítkové nokie a ukázala mi 5,7V. Tam by zařazení diody bylo asi vhodné.
Napětí 3,7 V se mi zdá málo, pro nabití li-ion baterie by musel být v telefonu měnič. Ale nevím, nezabýval jsem se tím.
To je ovsem napeti naprazdno - zalezi na napeti pod zatizenim (coz zase zalezi i na poctu a typu diod) - lepe receno tem diodam na napeti nezalezi, zalezi jim na prochazenicim proudu (a nemaji konstantni odpor, cili Ohmuv zakon tu nedava smysl) - takze delsi rada diod muze zatizit baterku natolik, ze prochazi proud primereny (a napeti na baterce klesne vlivem vnitrniho odporu), ale nabijecka muze to napeti udrzet a vnutit tam/poskytnout proud, ktery ty ledky znici.
"Bezna baterka" muze mit problemy poskytnout vic nez 0.2A a napeti na ni muze uz znacne klesnout a zanedlouho se vybije uplne, slusna USB nabijecka muze klidne davat 2A trvale pri napeti 5V - takze pokud cinan spolehjal na "bezne baterky", tak to ta nabijecka klidne muze odpalit. Nemluve o lepsich zdrojich, ktere tech 5V udrzi i pri odberu prez 20A.
LED typicky nepotrebuje zdroj napeti, ale zdroj proudu, coz je ponekud konstrukcne slozitejsi, takze se to vselijak obchazi, nebo resi - nejlacinejsi reseni se proste spolehnou na dost diod v serii, nebo mekky (nekvalitni) zdroj, casto se pouzivaji predradne odpory (ktere ten zdroj "zmekci"), ale neni zas takovy problem udelat i slusny proudovy zdroj z par tranzistoru a odporu, nebo i vysoce kvalitni a prislusne drazsi.
Na maximální zatížitelnost baterie spoléhají různá svítítka napájená z knoflíkových článků. Tužkové baterie jsou ovšem schopné dodat proud i okolo 2A. Není pro takové jednoduché zařízení ovšem hned stavět proudový zdroj, jeho funkci snadno zastane obyčejný předřadný odpor (který je ovšem potřeba správně vypočítat).
Tak rozumny proudovy zdroj das dohromady ze 2 lacinych transistoru a 2 odporu, stavel jsem desku, kde jsem jich mel 12 jak nic. Ale je to o ty dva cinske transistory a jeden odpor drazsi, no.
Což mi nijak neosvětluje proč bych měl místo jednoho odporu použít dva a navíc ještě dva tranzistory.
Abys dostal spravnou hodnotu proudu pro ty LEDky bez ohledu na aktualni napeti a odpor zdroje.
Cili ani prilis vysokou, co by zkracovala zivotnost, ci je rovnou znicila, ani prilis nizkou, co by nevyuzila jejich potencial.
Tohle proste odpor nezvladne.
Samozrejme jde o to, co si od tech LEDek slibujes - pokud ti staci, ze to bude svitit "nejak" a snad neshori, tak odpor staci.
Pokud mi slo o to, aby to vyuzilo plne moznosti, svitilo stale stejne (cili sla spravne spocist doba osvitu a dosahovat konzistentni vysledky) a vydrzelo to fungovat dlouha leta, tak mi to za tech 2*0.89/100+2*1.07/500= 0.021 Eur ve finalni maloobchodni cene cili necelych 0.6 Kc na jeden zdroj stalo. (Jo, to je celkova cena vcetne dopravy za dva tranzistory a dva odpory pro koncoveho uzivatele.)
Dva tranzistory a dva odpory? Nehorázné plýtvání zdroji, stačí monolitický stabilizátor a odpor.
Byl by to hned zlepšovací návrh pro Reflektor mladých. Dnes kaizen do celokoncernové soutěže Nord Star.
3 tužkové baterie = 3*1,5V = 4,5V
Nabíječky na mobil, ty dnešní mají výst. napětí 5V stejnosměrných. Mezi výstup nabíječky a led řetěz dejte na kladný pól výstupu do série diodu (např. 1N4007) v PROPUSTNÉM směru, která vám vytvoří úbytek napětí 0,7V, což se rovná 3,8V a tímto napětím napájíte led řetěz.
Nabíječky mají většinou max. zatížení 1A a to je v pohodě, ten řetěz moc nežere.
Podle mě to bude v pohodě. Spíš než diodu (dnešní diody mají 0.3-0.6V) bych zařadil rezistor. Pokud ho tam ti číňani nedali (ono tři baterky v sérii sice maji naprázdno víc než 5V (čerstvá baterka má 1.8V), ale úbytkem na vnitřním odporu se dostanou na ty zhruba 3.5V které ledky potřebujou; tedy číňani na odpor kašlou). Hodnotu odporu bych určil zkusmo, aby to rozumně svítilo, hlavně musí být dimenzovaný, aby moc netopil a to bude problém a nakonec vyjde ekonomicky lépe ta dioda (opět nutno vyzkoušet, možnost zmřit napětí a proud je v takové situaci výhodou).
Před už delší dobou jsem řešil náhradu žárovky v zadním osvětlení kola. Původní socialkistická by svítila dodnes, kdybych ji nešťastnou náhodou nerozbil. Nové žárovky, i když to byly speciální žárovky pro jízdní kolo (tedy otřesuvzdorné) odcházely po týdnu, tak jsem koupil 3W červenou ledku a po několika pokusech jsem zjistil, že maximálního proudu nedosáhnu ani bez odporu (a ani při 10V - tolik dynamo určitě nevyrobí), stačil jen odpor diod, ale to byly nějaké reliktní KY130/80 nebo něco takového ne žádné shotky.
"tolik dynamo určitě nevyrobí" - když jezdíš tak, že tě předjíždějí babky s vidlemi na řídítkách a pytlem trávy na nosiči tak určitě ne.
Já bych to klidně zapojil. Nový tužkový baterie mívají přes 1,5 V, takže dohromady ty 3 kousky udělají klidně 5 voltů. Těch desetin voltu +/- tomu světýlku neublíží.
Dobrý den, děkuji všem za rady.
Dnes jsem ještě našel ve své ,,všeho sbírce " toto, nebylo by to nejjednodušší řešení? Omlouvám se za, pro někoho laické dotazy, ale můj zájem je hlavně o mechaniku, železo, atp. Elektrika u mě začíná a končí u zásuvky a vypínače. Děkuji a přeji všem hezký den.
Zkus to na těch 4,5V, to je napětí co potřebuješ. Nezapomeň na polaritu, tedy správně zapojit + a - .
Ja bych to nejdriv zkusil na 3V (tim se nic nezkazi), jak to bude vypadat
- pokud to bude slabe, tak na 4.5V,
- pokud to pojede dost naplno, tak cinan spolehal na vnitrni odpor baterek a nechal bych to na tech 3V :)