Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Čím tmelit díru v betonu?

Zdravím,

Podařilo se mi provrtat se s příklepem až do vedlejší vsi a v pokoji pro hosty je sice krásná police, ale v ložnici na mě kouká pět děr že kterých se mi posmívají vruty. Naštěstí je to vše pod úrovní zdi, takže kdyz to zarovnám, bude to schované.

Čím bych měl ty zmetky zamáznout? Ideálně něco co bude mít i nějakou konstrukční pevnost. Klidně to můžou být dvě věci, jedna pevnější a druhá na to, ideálně bílá ať se to líp schová.

Díky a moc se mi nesmejte.

Co myslíš tou konstrukční pevností? konstrukční pevnost máš v těch hmoždinlkách a zde v podstatě docílíš jenom kosmetickou úpravu.Na takovou náplast která je v řádu cca 5mm prostě nemůžeš o nějaké pevnosti uvažovat.Prostě to zasádruj přebruš a stejným odstínem přemaluj.Nic jiného .

Pevností jsem myslel že když například budu ty vruty vytahovat, tak si to nevysypu znovu, což se mi u sádry s největší pravděpodobností stane. Ideálně něco, co se s tím betonem spojí případně vytvrdne na zhruba stejný materiál

Šlehaný tmel je zjednodušeně řečeno sádra s dřevěnými pilinami, jednoduchý kompozit. Je proto oproti obyčejné sádře pružnější a pomaleji tuhne. Mechanickou pevnost bys docílil jedině betonem a ani ten by se s původním dobře nespojil.

Pokud to zaděláš sádrou, bude to klasika, která se dělá od nepaměti, ale někdy se stane, že se sádra smrskne a oddělí od okolí. To ale bývá při větších objemech. Pokud použiješ nějaký akrylátový tmel, musíš to udělat po menších vrstvách,protože při silnějších se tmel seschne
a zmenší objem.
Můžeš to udělat tak, že někde dětem ukradneš hrst písku z pískoviště a přeseješ cedníkem na jemno.
Potom použiješ nějaký akrylátový stěrkový tmel (ke koupi i v 200g kelímku).
Z tmelu a písku namícháš takové akorát těstíčko. Díry vyčisti od prachu, prstem nebo něčím potři slabě povrch děr samotným tmelem.
Hned potom vyplň díry tím namíchaným tmelem s pískem. Dobře vtlač špachtlí a vyrovnej s okolím.
To bude objemově stálé i po uschnutí. Pevné to bude víc než dost.
---- Kdyby to někoho zajímalo: Bezvadný tmel na opravu i větších děr a nerovností na zdivu, pro silné vrstvy, se dá
přípravit výše uvedeným způsobem, ale místo písku použít jemný práškový experlit (ne perlit - kuličky ale experlit prášek).
Vzniklý tmel je objemově stálý i při schnutí, vyjde levně, protože se spotřebuje jen asi polovina akrylátu a experlit je mnohem levnější než samotný tmel. Nevykazuje velkou pevnost ale to zpravidla není potřeba. Za to, pokud je třeba, lze velmi snadno zaškrabat do roviny před i po uschnutí, brousit třeba smirkem, nebo brusnou síťkou.
Při přemalování dát jednu vrstvu nátěru předem na opravené místo navíc. Zatáhne se poréznost.
Nevýhodou je, že se experlit prodává ve stavebninách ve asi stolitrových pytlích. To je na dvě díry ve zdi asi zbytečně moc. 8-)

Ahoj, díky všem za rady.

Nakonec jsem koupil Stenusprav, díry před aplikaci napenetroval 1:1 s vodou a potom aplikoval. Teď čekám až budu moct druhou vrstvu a počítám že při třetí už by to mělo zůstat rovně bez propadu