Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Kondenzátor TK

Nazdar pánové. Mám dotas. Vypájel jsem spoustu malích elektrolitu z Rotel RC-06 a po přeměření kapacity měřidlem UNI-T UT 601 se nestačím divit, že některé mají i větší kapacitu než je na nich napsáno. Např. Elektrolit 35V/1000yF má 1070yF, a je značky TK stáří cca 15 let. Muj dotaz je kdo to je ta firma TK?
Zato fungl nové RND 50V/10000yF mají doopravdy 9200yF +-. Jamicon 25V/10000yF mají 9400-9500yF.

Jo sorry že nepokračuji v puvodním (ani ne tak dotazu) z toho se stal totální balast.

10% tolerance u kondenzatoru není nic neobvyklého, navic u elektrolytu, kde se vlastnosti s časem mění.
U elektrolytu se nepočítá s tím, že bys je používal na laděné LC obvody, kde vyzadujes přesné výsledné frekvence.

Jestli máš u filtrace 10mF nebo 9mF je celkem jedno.

ne vždy, tím mikrofarady nenapíšeš, používej nadále malé "u" a ne natvrdlé "y".

měřit kapacitu elektrolytů je málo moudré. pokud nechceš měřit s velkou chybou, potřeboval bys nízký měřicí kmitočet, což ty ruční měřáky nemají. pak tu tvrdíš nepravdy založené na tvé chybě.
další okolnosti viz výše: elyty se nedají vyrobit s přesnou tolerancí, ani to nemá žádný smysl. mají jen filtrovat a kapacita s tolerancí desítky procent je u nich v pořádku.
google samozřejmě našel výrobce: Toshin Kogyo.

fak bude pro lidstvo lepší, když přestaneš cpát nos do elektroniky, pokud jí rozumíš jak petrželi. pak si nemusíš stěžovat na zaplevelené příspěvky, když do nich píšeš hovadiny.

Díky moc, už je to jasné, je to Japonec. Ten UNI-T UT 601 má co se tíče vysoké kapacity 8hz kmitočet.

Měření kapacity
Rozsah Rozlišení Přesnost Měřící kmitočet
200,0 pF 0,1 pF
±(0,5% + 10)
800 Hz
2,000 nF 0,001 nF
20,00 nF 0,01 nF
200,0 nF 0,1 nF

2,000 μF 0,001 μF
20,00 μF 0,01 μF 80 Hz
200,0 μF 0,1 μF

2,000 mF 0,001 mF ±(2% + 2) 8 Hz
20,00 mF 0,01 mF

ut601 - jo, nějaké čísla ukáže, ale...

pokud chceš něco měřit, trochu rozumně, opatři alespoň toto:
de-5000-lcr-meter.html

koupit třeba zde (ebay) : i.html

a všimni si, že
1. je to měřící můstek, který dokáže změřit i ztrátový odpor toho tvého kondensátoru, a to dokonce i sériový, nebo i paralelní, a to je nutné, protože ten tvůj ut601 na nějaké ztrátové odpory kašle a prohlašuje je za kapacity (nemá jinou možnost).
Jak bys třeba chtěl zjistit pomocí ut601 zda nově zakoupené kondensátory do spínaného zdroje či motherboardu mají předepsaně nízký sériový odpor, nebo jestli ho mají 100x větší?
Teoreticky by sériový odpor kondensátoru ut601 přibližně mohl ukázat, kdyby na rozsahu R měřil sinusovým napětím(proudem) a na takovém kmitočtu že by kapacitní reaktance byla zanedbatelná..
2. kondensátory je třeba měřit tak, jak je měří výrobce a hodnoty kontrolovat s datasheetem. Elyty se obvykle měří při 120Hz!
3. de-5000 měří se sinusovým průběhem, zatímco ut601 možná nějakou pilou, která obsahuje spoustu kmitočtů (Fourierova transformace), tvých 8Hz je pouze základní kmitočet, nad ním je ovšem mnoho harmonických.
4. atd atd

Závěr - tvůj UT601 je přístroj na zcela orientační měření, kterým ovšem vůbec nejsi schopen zjistit zda je kondensátor v pořádku, tj. bude plnit v obvodu svojí funkci. Mnohdy i úplně vyschlé/vyteklé nepoužitelné elyty ukazují na podobných měřácích kapacity v toleranci, nebo i prudce do plusu.
Prostě a krátce - ut601 - vyhozené peníze.
Stejně orientačně ti změří "kapacitu" kondensátoru jakýkoli multimetr s touto funkcí.

Proto řešit že ukáže větší či menší hodnotu - zbytečná debata.

Jasně, já chtěl vědět pravdu, kolik ty kondíky doopravdy mají kapacitu. ESR a spol mě nezajímá. Spínaný "zdroj" neřeším.

A navíc nemám jen jeden měřák kapacity doma. I muj starý Uni-T UT70A umí měřit malé kondíky také. Ale on je měří hned, to znamená skutečně jen orientačně, kdežto 601 měří poměrně dlouho, to znamená že měří kvalitně, zas to takový šunt není. Proto se měřené hodnoty kondíku 25V/100uF dost liší co který naměří.

Jinak mám v plánu koupit tenhle měřák co už umí opravdu všechno https://www.tipa.eu/cz/multimetr-uni-t-ut139c/d-132285/

Jinak mám v plánu koupit tenhle měřák co už umí opravdu všechno ...uni-t-ut139c

spíš zbytečnost. pokud neukazuje = neměří reálnou + kapacitní složku, nic nového ti nepřinese. v parametrech nic takového nemá.

ten unit 601 v základu vyhovuje, používá nízký měřicí kmitočet (8hz) pro vysoké kapacity, proto měření trvá déle. ale dostaneš s jakousi přesností celkem rozumné hodnoty.

oba ty unity měří jen celkovou impedanci. u kondu: z=1/(2pi*f*c)
když je naměřená impedance větší o vektorově přičtený sériový odpor, typický pro elyty, potom se vypočítá zdánlivě nižší kapacita. ale tuto chybu ani ten dražší měřák neodstraní bez vektorového měření.

Nejvíc mě dostalo poznání díky 601, že když zapojím seriově kondíky, tak rapidně klesne celková kapacita, což jsem netušil.
Třeba v mém cd sacd přehrávači jsem místo 35V kondíku použil seriově zapojené 25V/10000uF (6x) a celková kapacita je pouze 13600uF.
Budu to muset předělat, dám tam dva 10000uF/50V a budu mět víc jak těch 6 25V. Jo člověk se pořád učí. Také jsem zjistil, že v ukradeném zesilovači to bylo taky blbě.

Já zase bych chtěl upozornit že při zapojování elytů do série se rozhodně nestane že by na každém z nich bylo stejné napětí (např. při dvou elytech poloviční), na to pozor.
Jinak mi zcela uniká smysl zapojit 6 elytů do série - co tím asi chtěl autor dosáhnout/spáchat?
Tipuju na trolla.

podstatné zvětšování filtračních kondů je k ničemu, zvýrazní se jiné nectnosti. běžné zdrojové elyty nefiltrují žádné rychlé rušivé jevy, ani ty které si samy způsobí, protože mají parazitní indukčnost, ale to bylo v tom minulém threadu.
sérioparalelní zapojení kondů je možné, ale šíleně neefektivní. zabere to 2-4násobný objem a cenu než řešení se správnými součástkami.
pokud kondenzátory někde šmelíš výměnou a pak z toho děláš skládačku jestli se to náhodou bude hodit, tak na to kašli. rozumný výběr a ceny by měli mít v tme.

Ale klidek, vše funguje jak má. Jinak jsem odstranil staré kondíky z cd sacd přehrávače (ty blbě zapojené) a dal tam 4x RD 10000uF/50V a zvuk najednou o třídu víš.
Hraje najednou jak svině krásně. Takže je jasné, že to pomuže zlepšit zvuk. Akorát jsem zjistil, že na originálech kondicích je 16V takže zbytečně jsem tam dal 50V...
No co už...