Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co je NO a NC u termostatu

Možná naivní otázka, na netu jsem hledal a na 80 % odpověď znám, ale jsou tam tak zavádějící rady, že se raději zeptám tady, kde jste mě nikdy nezklamali. Jde o to, že objednám něco v ceně 10 kč a poštovné je 95kč, pak zjistím, že funguje opačně a nejde tedy o těch 10kč, ale o to šílené poštovné té naší nenažrané poště, která je dražší jak pošta z Číny. Takže k věci, sháním bezpečnostní termostat, který mi při 80°C vypne topení. Jestli jsem vše pochopil správně, tak mám shánět kontaktní termostat NC 80°C, jakože do 80°C je sepnutý a po dosažení 80°C se rozpojí. Uvažuji správně!

děkuji moc

Thermostat (NC - Normally Closed): Thermostat opens on temperature rise - for regulating heaters or for switching
signal devices.
Thermostat (NO - Normally Open): Thermostat closes on temperature rise - for regulating filter fans and heat
exchangers or for switching signal devices.

Děkuji moc, ale toto jsem přesně našel na Wikipedii. Mě jde o to, přesně ujistit se, co znamená, NC - Normaly Closed (normálně uzavřený) a NO - Normaly Open (normálně otevřený). Znova dám případ k čemu to potřebuji a kde mi to nejlíp vysvětlíte. Vy mi tedy jen napište mám pro tento účel shánět NC, nebo NO : sháním bezpečnostní termostat, který mi při 80°C vypne topení Já si myslím na 90%, že mám shánět NC, že to znamená, že do teploty 80°C je uzavřený (tudíž sepnutý) a po dosažení teploty 80°C se rozepne. Ten druhý případ NO (otevřený - rozpojený) by byl do 80°C rozpojený a po dosažení 80°C by se naopak spojil (sepnul). Uvažuji správně? Toto potvrzení jsem nikde na netu nenašel.

ještě jednou děkuji moc

Mělo by to být právě tak. Normální stav je klidový, tedy u tlačítka, když nepůsobí síla na ovladač. U relé, když nepůsobí spouštěcí veličina (třeba právě ta teplota).
Opravdu není možné sehnat něco takového v místním obchodě - patří to k celkem běžnému sortimentu, teda pokud sháníte něco takového https://www.gme.cz/bimetalovy-termostat-eaw-1ko1r007005a a ne nějakou specialitu.