Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem kalové čerpadlo 1" nebo 2" hadice

zrovna si vybírám levnější kalové čerpadlo

např:

https://www.mall.cz/cerpadla/fieldmann-fvc-4001-ek?gclid=CjwKCAjwiaX8BRBZEiwAQQxGxzWwLy1Pids6MYnb3bzCTKLn6j87n2qqqoN2ka5L1Wy7IC8p190cChoCS9wQAvD_BwE

a většinou tam bývá náustek na 1 nebo 2" hadici

zajímá mě jestli má cenu koupit větší průměr, respektive když budu mít větší hadici, pojede čerpadlo rychleji
a naopak při pouze 1" průřezu nebude pomalejší nebo dokonce nesnížím životnost čerpadla?

hadice cca 20 m

Dobrý den,pětatřicet milimetrů čerpadlem neprojde,je to průměr otvoru dole pod turbinkou,tolik tam vleze a turbinka to rozemele a vytlačí do výstupu.Do kalovky se nesmí dostat větší pevné částice,omele se turbina,nebo zasekne čerpadlo,pokud nemá tepelku,tak je po motoru.Proto se dává ochranný koš okolo čerpadla,aby k této situaci nedošlo.Septik se musí rozkarbovat,pokud je to husté,pustit hadicí vodu,rozmíchat nejlépe hráběmi a pak čerpat.Ulehčíte práci čerpadlu i sobě s čistěním ucpaného čerpadla.Mnoho těchto akcí mám za sebou,nerozložený toaleťák se namotá na turbinu a udělá své,proto používáme koš z pletiva s oky dvacet milimetrů,vše větší se na něj zachytí a není problém.Ten koš je průměru asi třicet centimetrů a při čerpání většího septiku několikráte vyndán a proprán tlakovou vodou z hadice.
Hadici dejte coulku jak to je vyrobené,větší nemá smysl,čerpadlo je na to stavěné,těch pětadvacet metrů je dost,ale ještě to zvládne v pohodě,pokud není velké převýšení.Podobná čerpadla jsme měli v práci,tahala vodu ze sklepa pod obilním silem,tlačila přes tři metry ven do kanalizace,pokud obsluha nezapoměla vypnout po vyčerpání jímek a jelo to na sucho,tak čerpadla sloužila leta,bylo to prostě blbě řešené.:-)

No pokud není výstup ničím zredukován a je např pro dvoupalcovou hadici, může předmět skutečně projít. Udávané je samozřejmě teoretické maximum. Ale tohle místo je okolo vrtulky ve skříni, takže by k zaseknutí nemělo dojít.
Ale jedná se spíš třeba o kousky dřeva a podobně, nasátý kámen takové velikosti zpravidla urazí lopatku.
Jak jsem psal o zamýšleném promíchání, tak po zkušenosti jsem už od toho upustil a čerpadlo vzalo bez problémů i hustou kaši na dně a protlačilo hadicí. Čerpadlo má ale výkon 1500W. Nikdy jsem sací koš nepoužil, čerpadlo si to rozemlelo samo.
Samozřejmě v septiku nebylo nic, než fekální odpad. Například vhozená dámská vložka by ucpání způsobila.
Moje čerpadlo má navíc ještě namontovatelný nůž na vstupu čerpadla, k případnému rozmělnění tužších částí. Ale to jsem ani nikdy nepoužil.

Seriozní kalovka má sekací nože na zjemnění sajrajtu.
To, co tazatel uvádí, je čerpadlo na čerpání do nádrže k zalévání.
O ředění sraček vím své. Dokonce jsem se musel spustit i do vyčerpaného septiku osobně. A ani nechci vzpomínat, jak jsme tahali po schodech kalovku, co měla na výstupu Bčko hadici a měla svůj vlastní startovací rozvaděč na nožičkách.

Určitě ale není pravda, že se se silnější hadicí bude lépe dýchat čerpadlu, jak píše cat.
Čerpadlo je tím méně zatížené čím do většího odporu pracuje. Samozřejmě se tím snižuje průtok.
Je nutné ale, pokud se předpoládá kalové použití, tak teoreticky, pokud čerpadlem projde 35 mm pevná část, musí také projít hadicí.
Tedy s větším průměrem hadice a tím menším odporem, zvlášť při větší délce, se docílí největší množství.
Naopak slabší hadice může průtok zmenšit.
Ale je v tom trochu zádrhel. Pokud se čerpá z malé výšky a hadice je silná, čerpadlo pracuje do malého odporu.
To ale neznamená, že je tím méně zatížené, naopak. Tím, že čerpá největší množství vody, je nejvíc zatížené.
Zpravidla vypíná tepelná ochrana. Nejméně je motor zatížen, pokud se výstup čerpadla ucpe. (fakt to tak je :-)).
Sám jsem se o tom přesvědčil, když ještě nebyla kanalizace a měl jsem jímku. Před vyčerpáním jsem chtěl nejdřív obsah promíchat tak, že jsem na kalovku (žádná levná, za 6500,-) napojil jen koleno a bez hadice ponořil do jímky, aby se to tím proudem promíchalo. Čerpadlu vypla ochrana za několik málo minut. Zavolal jsem výrobci, jestli je to normální. Vysvětlili mi že ano. Například, pokud budu čerpat jen do velmi malé výšky, třeba dva metry, mám výtok omezit slabší hadicí.

Tohle čerpadlo mám a zatím funguje asi třetí sezonu. Bez obav tam dejte tu silnější hadici, pokud jí máte, a upravte tu přibalenou redukci nebo jí tam nedávejte a použijte rovnou přechodku s průměrem hadice. Samozřejmě čerpání bude pomalejší se slabou hadicí než se silnou a pokud chcete mít ještě nějaký tlak na konci třeba na zalévání, opět je silnější hadice lepší.