Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem světlo přes PIR s přepínačem na stálé zapnutí

Mám doma světlo, které se mi zapíná pomocí pohybového senzoru, a ještě jsem do obvodu zapojil přepínač (schoďišták)
kterým přepínám jestli světlo má svítit pořád, nebo pomocí PIR.

Teď chci do systému přes jeden přepínač napojit další 3 světla se třemi PIR

ale rád bych kdyby přes jeden přepínač se zase dalo přepínat jestli chci aby světla svítila pořád, nebo přes první, druhý, třetí, nebo čtvrtý PIR dle pohybu.

Nejsem si jist jestli se to dá zapojit manuálně, nebo něco mi říká že by to šlo jenom pomocí 4CH relé, které by řídil přepínač :(

PIR je napájen hnědým a modrým kabelem. Když senzor zaznamená pohyb tak sepne relé a fáze jde do červeného kabelu.
Pak stačí napojit žárovku z modrého a červeného.
A při automatickém pohybu se žárovka rozsvítí.

Pokud dobře chápu, tak to má fungovat tak, že v poloze PIR, spínají jednotlivá světla, podle toho, které PIR je aktivní a v poloze stálého svícení svítí všechna světla současně. Myslím, že to jinak nepůjde, než použít nějaký spínač se čtyřmi spínanými kontakty, nebo relé. Protože je potřeba pro stálé svícení přivést fázi za každé čidlo, ale nesmí dojít ke vzájemnému spojení.

Pro čtyři světla je potřeba spínač se čtyřmi kontakty.
Nejjednodušší, i z hlediska tahání kabelů, se mi jeví použití relé se čtyřmi spínacími kontakty.
Realizaci bych udělal tak, že v místě ovládání by byl lustrový spínač (dva samostatné spínače).
Jeden spínač by ovládal napájení, slouží k úplnému vypnutí. Druhý spínač pro trvalé svícení.
Odtud bych vedl kabel ke světlům. V kabelu dva fázové vodiče a N plus případně PE. Jeden fázový vodič (ovládaný prvním spínačem) pro napájení čidel. Druhý fáz. vodič (ovl. druhým spínačem) pro trvalé svícení.
U prvního světla (čidla) bych umístil relé a cívku (230V) napojil na ten druhý fáz. vodič.
Na relé připojil fázi na všechny kontakty a spínací jednotlivé kontakty napojil na vodiče vedoucí k jednotlivým světlům, zapojené za výstupy čidel.
Potom: Svítí světlo, pro které bylo aktivováno pohybové čidlo.
Po sepnutí druhého spínače se přes kontakty přivede fáze za všechna čidla a svítí všechna světla trvale, do vypnutí spínače2.
Po vypnutí spínače 1, nesvítí nic.
Relé musí mít samozřejmě cívku na 230V AC (střídavé). Asi něco jako https://www.rele.cz/paticova/p-napajeci-napeti/250-v-250-v-ac :puff: