Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čím zašpuntovat láhev s toluenem..?

Dobrý den všem.
Stará zátka láhve toluenu se rozpadla, však taky byla čtvrt století stará. Nehodlám se toho sajrajtu zbavit, potřebuju ho na platikové modely. Můžu to zašpuntovat korkovou zátkou? Anebo tu mám dvě poloprázdné láhve téhož ředidla, mohl bych je slít dohromady a volnou láhev použít, ale ten špunt je s nějakého divného (měkčího) plastu, tak nevím, co by to udělalo.

Nám ho do firmy vozí v 1000l IBC a taky drží. Ale ty laboratorní flašky na vzorky mají těsnění z jiného materiálu. Od každé šarže materiálu musíme schovávat vzorek 2 roky. Kyseliny a většina rozpouštědel v pohodě, aceton po půl roce rozpustil ten měkký vnitřek víčka.

neviem posúdiť, z akej suroviny je tesnenie vyrobené, dnes sa kaučuk takmer nepoužíva ani do klasických tzv. gumených tesnení. Sú to samé náhrady, PVC polyméry a ich zmesi. Detto platí aj pri tesneniach do zvrškov vodovodných batérií.

Preto mám dojem, že tesnenie pre zaváraniny by malo vydržať lebo sa konzervujú všakovaté agresívne potraviny s obsahom kyselín, kys.citrónová, pretlaky, rajčinové šťavy, cukry, alkohol, organické rozpúšťadlá apod., navyše sa pri 90°C uzatvorené s týmito látkami sterilizujú.

Teda nebudú vyrobené na bázi kaučuku, chemoprénov riadené toluénom.

Nemají se láhve od pití používat na ředidla a podobně. Ale pokud se odstraní původní etiketa a láhev se dobře označí názvem obsahu, myslím, že nic hrozného nehrozí. Nemají však bezpečnostní uzávěr.
Ředidla kupuji zpravidla ve větším balení a menší množství po ruce mám v láhvích od třeba rumu a podobně.
Tyto láhve mají kovový šroubovací uzávěr a v něm těsnění z polyetylenu. PE je odolné téměř všem ředidlům, včetně acetonu a nitroředidla. Některé uzávěry mají dokonce těsnění z polyetylénu a na něm ještě kovovou vrstvu. Ty budou ještě odolnější.
Některá ředidla se i v malém balení prodávají v PE lahvích.
Nitroředido C6000 v 9l kanystru má uzávěr z polyetylenu. Takže PE asi bude vhodný.