Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Prilepeni zrcadla do koupelny

Zdravim kutily,

mam zrcadlo 60x96 zrcadlo o vaze 6 kg. Potrebuju ho pridelat do koupelny. Bylo mi doporuceno pridelat to paskou tesa. OK, hledam to na internetu ale vsude je uvedena jen nosnost na metr v KG, pripadne v Newtonech. Jak poznam kterou pasku potrebuji pro muj ucel? Nevyznam se v tech parametrech :-)

Diky moc za rady!

- Racochejl.

U té pásky máte uvedeno např. 7N/cm. To znamená, že 1 cm pásky udrží 0.7 kg. Ovšem v ideálním případě, kdy lepíte např. hladkou ocel na ocel.
Trojčlenkou si spočítáte, že vaše 6 kg zrcadlo by udrželo 8,6 cm té pásky. Tak tomu bych asi moc nevěřil, pásku nalepil minimálně ve třech svislých pruzích na zadní stěnu zrcadla a přitiskl na odmaštěné a suché obkladačky.

Ale já osobně bych raději použil nějaké lepidlo, které lépe vyrovná nerovnosti.

Zadejte si do Google "lepidlo na zrcadlo".

Je potřeba taky vzít v úvahu směr působení síly (jestli jde o tah nebo smyk). Ta čísla budou s největší pravděpodobností udávat sílu potřebnou na odtržení, tedy maximální (mezní) namáhání v tahu (to se totiž měří nejlíp). Jsou tedy dobrá, pokud byste lepil zrcadlo na strop. Na stěně bude působit síla, která se bude snažit zrcadlo sesunout dolů, jestli je to lepší nebo horší je otázka.
(Kromě toho se to vztahuje k rovné čisté ploše krátce po nalepení, co to udělá třeba za 10 let je otázka. Ani neni řečeno, jak dlouho to tu sílu udrží, přišlo mi, že ta čísla bývají dost nadhodnocená.)
Já teda těmto nalepovacím věcem moc nevěřím, ale víra neni pro pevnost spoje důležitá, zrcadla se běžně lepí, takže to asi musí vydržet. A určitě je to pohodlnější, než se patlat s lepidlem. Někdy to překvapí; třeba nalepovací háček od číňanů neskončil jako všechyn předtím spadnutím, ale tím, že se plast po létech rozpadnul.
Já kdybych měl něco takového dělat, využiju na to veškerou pásku v balení, stejně ten zbytek bude jinak na nic.

Používám také oboustranné pásky.Ale po zkušenostech bych v tomto případě dal přednost lepidlu,např.Mamut.Páska je dobrá ale už jsem se setkal s tím hlavně loni kdy letní teploty byly poměrně vysoké tak na skluz páska povolila.Naštěstí to nebylo zrcadlo ale háčky a pod.

Já mám v koupelně zrcadlo přilepené silikonem přímo na obkladačky. Jen je tam jedna chyba, které se příště musím vyvarovat: dělali to řemeslníci, přilepili ho v rozích a ještě pro jistotu plácli pátý bobek silikonu doprostřed. Někdy se to zrcadlo orosí (přeci jenom koupelna) a uprostřed, nad tepelným mostem toho silikonu, se orosí později, stáhne se tam nečistota a udělá se flek :-)