Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak správně brousit řetěz na pilu?

Dobrý den,
když otupím řetěz do pily, brousím si ho na brusce GUDE P 2300 A. Nikdy nebyl problém a nabroušený řetěz řezal jak ďas. Nedávno jsem po dlouhé době koupil nový řetěz a to bylo naprosto nesrovnatelné. Ten nový řezal naprosto neuvěřitelně dobře.
Čím to je, že nabroušený řetěz neřeže tak dobře jak nový? Brousím to pod úhly, které jsou na krabičce.

Díky

Ten řetěz byl úplně stejný? Omezovací zuby byly taky broušeny?
Jinak bych řekl, že broušení z továrny nebo profíkem bude prostě vždycky lepší. Já to poznám třeba i na sekačce. Tupá seče blbě, když si to nabrousím a vyvážím sám, tak seče velmi dobře a když to nechám vybrousit a vyvážit firmu, tak seče jak ďas.

Po prvním, druhém přibroušení zpravidla není potřeba omezováky brousit. Ale potom se úběr pily začíná zmenšovat a je dobré je též přibrousit. Ale opatrně, když se to přežene tak se pila do dřeva zakusuje přílišným záběrem.
Divím se, že nikdo ještě nevymyslel (nebo jo?), brusku na řetězy s možností bousit i omezovací zuby.
Já to dělám pilníkem buď upnuté ve svěráku za vodící články, nebo namontované na pilu a do svěráku upnuté za lištu.
Taky jsem se divil, že i přes velkou péči, řetěz po broušení neřeže tak jako nový. Stávalo se mi, že v řezu dokonce uhýbal do strany.
Napadlo mě, jestli to není tím, že se brousí jedním směrem, ale zuby jsou levé a pravé. Tedy se jedny brousí směrem ven z řetězu a druhé dovnitř. Tím zuby nejsou zcela stejné. To by se sice odstranilo mírným doladěním pilníkem, ale to jsem nedělal. Moje bruska má komutátorový motorek a tak bylo možno udělat reverzaci směru točení. Musí se ale zajistit, aby pak nedocházelo k povolení kotouče.
Potom brousím liché zuby, a sudé po změně otáčení. Tím jsou zuby broušené stejně. Pak už byl řetěz srovnatelný s novým.
Jak to brousí ve výrobě nevím. Brusku s dvěmi směry chodu jsem ale neviděl.

Ale nevím, jak bych měl řetěz otočit. Otočit lze jen pro pravý, nebo levý zub držákem řetězu. Na něm stupnice úhlu od nuly do cca 30st, doleva a doprava. Nic jiného otočit nejde. Kdybych dal řetěz do vodítka obráceně, brousil bych zuby zezadu.
Výkyvný motor s kotoučem, má polohu pevně danou, alespoň u běžných brusek. Proto se liché zuby brosí jako dovnitř řetězu a sudé ven.
Proto na sudých zubech vzniká trochu otřep a u druhých broušených dovnitř ne. Proto pak řetěz řeže trochu nesymetricky.
Jiný způsob nastavení jsem u brusky neobjevil (možná jsem blbej :-)).

Omezovače řetězu se dají brousit.Musí se upravit kotouč který se orovná pod úhlem aby omezovače orovnal vodorovně.Pokud ale nemáte zkušenost s ostřením a neznáte různé niance tek se o to nepokoušejte.Musí vám stačit plochý pilník.Jinak tvrdit že pilníkem naostříte řetěz lépe jak brusem značí že jste ještě brusem neostřil.Pravda je ta že to možná je levnější.Když ale počítám cenu pilníku tak v podstatě časem je to tak nějak stejné.Také je nutno přihlédnout k tomu že brusky na řetěz v hodnotě osmi stovek nemůžete srovnávat s profi,které přijdou na několik tisícovek.Proto od profíků to řeže relativně lépe.Oni už samozřejmě omezovače také přebrousí pokud to je třeba.Vy si hlavně dávejte pozor aby jste zuby nespálil.To že brousíte špatně poznáte že zuby máte pěkně do modra vyžíhané a tudíž popuštěné které se rychle otupí už jenom tím že pilu válíte po zemi a nebere na zuby zeminu.Jinak doporučené základní úkosy máte v návodu.Jedině praxí získáte ten správný grif pokud budete vnímavý.

Pokud tomu nerozumíte tak vězte že existují dvě možnosti.I když máte pocit že netlačíte tak zvaně na pilu,tak prostě tlačíte.Další možnost je že kotouč je tak zvaně zanesený a bylo by potřeba jej orovnat.Brusné kotouče jso velmi jemného zrnění a tak se musí opravdu s citem.Žádné chlazení se nekoná.Pokud by jste kotouč mázl olejem tak rovnou vyhodit.Problém také je že u brusek v ceně osmi stovek je brusný kotoč mnohdy šmejd.Dobrý kotouč stojí řádově ve stokorunách.Ale můžu vás ujistit že i profík vám kotouč dokáže zmrvit spálením také.Mám osobní zkušenost.Ale to neznamená že i když zuby spálíte na modro že to neřeže.Dřív se otupí.Nehledejte v tom zase až takovou vědu.