Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Připojení sporáku

Dobrý večer,

budu kupovat nový sporák a chtěla bych se zeptat na jednu věc.
Ve vyhledávači spotřebičů tu jsou volby 230/380V nebo 230/400V. Starý sporák má na štítku příkon 380V a ten vyhlédnutý 400V.
Jedná se o panelák ze 70let, tak nevím, jestli bude potřeba nějaký nový jistič, kabel, nebo mi to jen elektrikář připojí na ten stávající kabel?
Pokud by to bylo díky novému rozvodu finančně náročnější, tak bych zvolila asi ten s 380V.
Děkuji

příkon není ve Voltech ale ve Watech. Ve Voltech je napětí. Takže si udělejte jasno. Je jednofázový, nebo třífázový? Protože pokud je 3fázový a připojíte ho na jednofázový rozvod, nevyužijete všechny 4 plotny on to nedovolí...

Trochu ťa poopravím. Všetky sporáky sú konštruované tak, aby sa dali pripojiť na trojfázovú sieť. V prípade núdze sa takýto sporák dá pripojiť na jednu fázu. A dajú sa využiť všetky štyri platne, pretože sporák vie automaticky obmedziť celkový príkon. Samozrejme, nepôjdu naraz všetky platne na plný výkon. Pre naprostú väčšinu kuchynských prác však spoločný príkon všetkých štyroch platní napr. 3600W (16A istič) vyhovie. Bolo by iste zaujímavé sledovať šéfkuchára, ktorý by mal obslúžiť 4 hrnce, kde pod každým hicuje platňa zapnutá na 1800W.