Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Připojení sporáku

Dobrý večer,

budu kupovat nový sporák a chtěla bych se zeptat na jednu věc.
Ve vyhledávači spotřebičů tu jsou volby 230/380V nebo 230/400V. Starý sporák má na štítku příkon 380V a ten vyhlédnutý 400V.
Jedná se o panelák ze 70let, tak nevím, jestli bude potřeba nějaký nový jistič, kabel, nebo mi to jen elektrikář připojí na ten stávající kabel?
Pokud by to bylo díky novému rozvodu finančně náročnější, tak bych zvolila asi ten s 380V.
Děkuji

Někteří lidé prostě nevzali na vědomí, že se změnilo nominální napětí, ta změna je spíš papírová (to jen vyhledávače v tom dělají zmatek jako ve všem, protože závisí na tom, co tam kdo zadal a někdo napíše 400 jiný 380). Ostatně kdo někdy neřekne 380 místo 400 (nebo 220 místo 230). 230/400 a 220/380 berte jako synonyma. Hlavně to nesmí být 127/230, ale to v našich končinách nehrozí (není to tak dávno, co jsem se dozvěděl, že v Praze (Bulovka) se poslední ulice předělává na 230, do té doby jsem měl pocit, že 110 nebo 120 voltů (ano i zde je zmatek 110, 120, 127) skončilo dávno před rokem 2000).

Až teď? Já měl za to, že je to dávno hotová věc, když jsem chodil někdy v 70. letech do školy, tak u jednoho spolužáka doma měli 120 V a už tehdy jsme se podivovali, že jim to dávno nezměnili. Fakt je, že u té Bulovky je pár baráků co vypadají, že na ně od války nikdo nesáhl :-)

Já když chodil do školy v devadesátých létech, tak jsme si řikali, že je ještě pár opravdu ojedinělých oblastí (několik v Praze například Praha - Troja což by zhruba odpovídalo té Bulovce a pak nějaké odlehlé vesnice), ale taky jsem měl za to, že to už neni, že co se nedodělalo do revoluce se v rámci rychlé přestavby nepozdějc do konce století dodělalo (třeba proto že jsem už dávno neviděl v obchodech žárovky na 120V). Toto byla informace od kolegy, který bydlel v té řadě domů, ale sám měl 230 protože měli elektriku z jiné ulice (bydlel nějak ke konci té řady). Pro mě to byla prostě jen normálně rozkopaná ulice. Může to být tak 3-5 let, bylo to myslím někdy v té době, možná chvíli předtím, kdy byly rozkopané tramvaje od Palmovky po Bulovku (a ještě se do toho porouchal Libeňák, takže ho neměly kudy ojbíždět, ale to je na jiné vyprávění). Prý ale stejně doma měl každý autotrafo, takže prakticky taky jeli na 230 (můžou za to hlavně automatické pračky, které se na 120 nedělaji). Jinak podle toho co vyprávěl otec, tak to u nás taky muselo být někdy v sedmdesátých nebo spíš šedesátých letech, kdy se přecházelo na 220, tehdy prý žádný problém, vyměnily se žárovky a na rádiu se přeplo 220 jiné spotřebiče tehdy nebyly, to dneska by to bylo něco jiného (i když je celkem běžné, že spotřebiče mají univerzální vstup od 100 do 240, nejsou to zdaleka všechny). Mimochodem i tento barák vypadá, jak když na něj od války nikdo nešáhnul, kromě toho, že v přízemí a suterénu vybourali několik nosných zdí, aby tam udělali hernu a obchody. Jinak vypadá krásně omšele mezi ostatními které mají moderní fasádu v křiklavých barvách (ono to má svoje kouzlo, to se musí uznat).
Zajímalo by mě, jestli ta oblast Bulovky byla opravdu podlední 120V výspou, nebo jestli se za několik let třeba ze zpráv dozvim o nějaké další poslední přepojované na 230.

příkon není ve Voltech ale ve Watech. Ve Voltech je napětí. Takže si udělejte jasno. Je jednofázový, nebo třífázový? Protože pokud je 3fázový a připojíte ho na jednofázový rozvod, nevyužijete všechny 4 plotny on to nedovolí...

Trochu ťa poopravím. Všetky sporáky sú konštruované tak, aby sa dali pripojiť na trojfázovú sieť. V prípade núdze sa takýto sporák dá pripojiť na jednu fázu. A dajú sa využiť všetky štyri platne, pretože sporák vie automaticky obmedziť celkový príkon. Samozrejme, nepôjdu naraz všetky platne na plný výkon. Pre naprostú väčšinu kuchynských prác však spoločný príkon všetkých štyroch platní napr. 3600W (16A istič) vyhovie. Bolo by iste zaujímavé sledovať šéfkuchára, ktorý by mal obslúžiť 4 hrnce, kde pod každým hicuje platňa zapnutá na 1800W.