Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
:-D super, díky za odpovědi, alespoň už vím, že to nepotřebuju ;-)
Vysavačník 16.09.2020 15:26
Vysavačník
Abys takové zařízení mohl provozovat (když tedy pominu zvukové schopnosti) pořeboval bys hlavně dost…
czcharlie 17.09.2020 14:46
czcharlie
Ty gramofonové pohlednice se daly kdysi koupit v prodejnách Supraphonu, taky jsem jich několik měl.… nový
Zerozero 18.09.2020 01:00
Zerozero
Máš pravdu. My měli pohlednici z tehdejšího SSSR z doby kdy snad ještě vinylové desky nebyly ani vym… poslední
czcharlie 18.09.2020 10:18
czcharlie

Abys takové zařízení mohl provozovat (když tedy pominu zvukové schopnosti) pořeboval bys hlavně dostatek jehel - nejsem si jistý, že by byly dnes ještě k sehnání, ale kdo ví. Jehla měla životnost tak 3 až 5 přehraných stran, pak už se opravdu nedal záznam poslouchat a desky se s každým přehráním slyšitelně zhoršovaly. No a také staré šelakové desky, vinylové by bez ohledu na to, že málokterý gramofon by šel na nízké otáčky zpomalit, nepřežily asi ani jedno přehrání pokud by vůbec přehrát šly, mají totiž výrazně mělčí drážku se zcela odlišnou geometrií. A snad mi odpustíte trochu OT. Takový již tenkrát historický kousek jsme mívali na chatě na začátku 60. let. Neměl tu klasickou papírovou troubu, ale zvukovod byl vytvořen ve víku gramofonu. Dodnes mi v uších zní "Leninské hory" s Pepíčkem Zímou a " Good bye Lollipops" s Jarmilou Veselou, jediné dvě cesky, které jsme měli :-):-). A kupodivu nebyl problém ty skladby na webu dnes najít :-):-). A jednu trochu raritu - měli jsme tam také gramofonovou pohlednici (nebo jak to nazvat) - klasická pohlednice a na ní byla drážka se skladbou. Ta ovšem vzala za své po prvním pokusu o přehrání. Takové pohlednice byly tehdy k dostání v prodejnách "Sovětská kniha".

Ty gramofonové pohlednice se daly kdysi koupit v prodejnách Supraphonu, taky jsem jich několik měl.
Ale ty nebyly určeny na staré gramo se 78 otáčkami a šelakové desky, ale měly už normální mikro záznam pro 45 otáček.
Vycházely na tom někdy singlové nahrávky a přehrát to šlo docela hodněkrát. Myslím tak sedmdesátá léta, ale je možné, že to existovalo i dříve ve formě pro gramo na 78ot. Ale to nepamatuju.
Jinak funkční gramofon s mechanickou zvukovkou a troubou, by dnes mohl mít i sběratelskou hodnotu. Než bych to vyhodil, nejdřív bych zjistil jakou. :-)

Máš pravdu. My měli pohlednici z tehdejšího SSSR z doby kdy snad ještě vinylové desky nebyly ani vymyšleny :-):-):-). To co jsme na chatě měli byla už v tom roce 1960 exotická rarita, kterou jsme od kohosi dostali i s těmi deskami :-):-). Ale vesele jsme to poslouchali :-D:-D možná spíš z údivu co všechno dokázali lidi vymyslet.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru