Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakou anténu na pozemní vysílání?

Pokud nelze přijímat přímý signál, ale jen odraz, bude příjem vždy problematický.
S anténami síto bývají dobré zkušenosti, ale pro danou situaci bych byl trochu skeptický.
Tato anténa je už svou konstrukcí tzv. patrová soustava, tedy paralelní spojení několika antén (4).
Tyto antény jsou zejména vhodné do rovinatého terénu, kde je homogenní pole, tedy signál dopadá na všechny zářiče rovnoměrně.
To právě v členitém terénu bývá málokdy a právě v pásmu UHF. Pokud na některý zářič dopadá silný signál a na jiný slabší, tento signál zase vyzáří. Tím zisk antény silně padá.
Horší směrovost proti dlouhé anténě YAGi, by v analogu způsobila množství duchů, ale v digitálu signálový chaos a rozpadání obrazu vlivem změn signálů z různých směrů odrazu.
Tím ale nevylučuji, že při troše štěstí se může najít nějaký celkem stabilní odraz a síto může i vyhovět.
Ale jinak bych se asi spíš přikláněl k dlouhé YAGI a s tou bych se pokusil najít co nejstabilnější odraz, pokud přímý signál není.
Někdy bývá dobrý odraz od velké budovy, nebo kopce, který není zarostlý stromy. Stromy ve větru velmi mění směry odrazu.
Sám bydlím také mezi kopci a se signálem jsem hodně laboroval, pak přešel na satelit.
Námět na laborování: Kdysi když byly jen dva programy, zavedl se tzv. třetí program, který byl ale u mě nedostupný. Tenkrát jsem pokusničil a zkonstruoval "pasivní (pak i aktivní, což není povoleno) odražeč" Tedy vytvořil odraz signálu vlastní.
Na kopec, ve vzdálenosti asi dvě stě metrů a kde byl dobrý signál, jsem umístil YAGI 21 prvků a nasměroval na signál pomocí přenosné televize. Tuto anténu jsem propojil dvoulinkou (abych neztrácel signál symetrizací a zpět) se stejnou anténou nasměrovanou ke mně.
Od této antény jsem měl přímou viditelnost. V místě příjmu byla tedy už třetí anténa. Na tu jsem použil ještě předzesilovač asi deset decibelů. Získal jsem tak docela slušný signál. Na poměrně krátkou vzdálenost se dost projeví směrovost takto dlouhých antén a je potřeba dobře nasměrovat.
Potom jsem ještě vyzkoušel mezi přijímací a vysílací antény zařadit běžný anténní předzesilovač asi 15 dB. Výsledek byl velmi dobrý, ale pak jsem to zrušil, abych se nedostal do nějakých problémů s nepovoleným vysíláním. Pokud tam není aktivní prvek, tak nikdo nemůže nic mít, protože se i když úmyslně, jedná o odraz, který jinak vzniká kdekoliv.
Samozřejmě,pro takové pokusy musí být vhodné místo, kam lze takové zařízení umístit, nejlépe soukromý pozemek se souhlasem majitele.
Asi to dělat nikdo nebude, ale jen námět, s čím vším se dají dělat pokusy. :-)

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny