Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kondenzátor v pračce

Dobry vecer. Mam 20 let starou automatickou pracku. Prvni roky prala, pak par let lezela ve sklepe a ted zas poslednich 6 let vyuzivana. Delam to, ze po doprani vytahnu ze zasuvky a zas zapojim az, kdyz jdu prat. Ted jsem chtel prat, tak ji zapnu do zasuvky a asi po deseti vterinach rana jak z dela. Rozebral jsem ji a vybouchl odrusovaci pruchodovy kondenzator. Chci koupit novy, ale nevim, jakou kapacitu. Je to petinozickovy kondenzator s fastony. Z toho torza se uz kapacitu nedovim. A jeste jedna otazka. Proc to bouchlo? A nestane se to znova? Diky za reakce

To je odrusovaci filtr slozeny z nekolika kondensatoru.Jedna moznost je to vyhodit a provozovat bez filtru nebo sehnat schema a ten fitr vyrobit,to ale nezvladnes protože to by jsi se neptal,bouchlo to stářím.

Prodejce tam má mF protože neumí na web dostat řecké písmeno mí. Laikovi je to jedno (pro něj je důležité sdělení, že se součástka hodí do všech praček, znalý ví o co jde) :-). Osobně bych za zkratku mF připsal do závorky slovní vyjádření kapacity (sice blbé řešení, ale bylo by jasno), problém ovšem je zda prodejce vůbec tuší o co jde...

Může vymyslet a udělat cokoli. Jenže i prodejce nemusí znát zvyklosti, které panují. Řekl bych, že je zbytečné dělat z komára velblouda. Jedněm to je jedno, protože pro ně je důležité, že mají správnou součástku (zvlášť když ta nesprávně uvedená neexistuje) a ti druzí vědí přesně vědí o co jde. Takovýchto "přešlapů" se najde spousta příkladů i v odborných článcích a ani odborná veřejnost nepociťuje potřebu se nad nimi nějak pozastavovat.

Tak prisel kondenzator objednany z tohoto odkazu, co sem nekdo dal a mam dotaz. Vybouchly puvodni kondenzator ma 5 faston nozicek, ale vzdycky dve jsou propojeny jakoze nozicka 1 je propojena s nozickou 2 a nozicka 3 je propojena s nozickou 4 jakoze pro pochopeni faze, ktera jde do jedne nozicky je propojena s nozickou, ktera jde ven z kondenzatoru do pracky. A nula to same jakoze nula, co jde do kondenzatoru je propojena s nozickou nula, ktera jde do pracky. No a tento novy objednany kondenzator ma pet faston nozicek, ktere propojene nejsou. Muzu tento kondenzator pouzit?

Kondenzátor z odkazu můžete použít, je k tomu určený.
"Kondenzátor odrušení UNIVERZÁLNÍ
5 kontaktů, šroub M10 kovový, 16A/ 40°C, 0,47mF
X1 + 680kQ, 2x0,027mF, 250V
Vhodný téměř do všech aut. praček, které
mají 5-ti, 3, nebo 2 kontaktový odrušovací kondenzátor
".
Na pouzdře kondenzátoru je natištěno schéma zapojení, podle toho jej zapojte!