Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poradte kvalitnu farbu na drevo

Malo by to byt na altánok, niektoré drevené časti budem vymienať za nové, niektoré nosné časti ostanú pôvodné. Bol tam predtým asi nejaký luxol alebo lak?, ktorý sa niekde odlupuje.

Ide mi najmä o tie nové časti, čím to natrieť, aby to vydržalo bez údržby a opakovaného natierania čo najdlhšie (5+ rokov), bolo to odolné proti UV (aspoň trochu, ak kus stmavne tak sa nič strašné nestane). Tiež bude potrebná nejaká ochrana proti hubám a plesniam, to buď budem musieť natrieť ako základ alebo mi poradíte farbu, čo to už má v sebe. Odtieň svetlý, pôvodné časti sú zrejme pínia.

Bol som pozrieť v obchodoch, samozrejme každý predajca chváli svoju značku. Tak by som rád počul niečo z praxe, s čím máte dobré skúsenosti a je to overené (konkrétna značka farby, prípadne link).

Vďaka.

Základem je postavit dřevostavbičku z materiálu, co nehnije. Dub, akát...
Jestli je to smrk tak bez tlakové impregnace je to celkem jedno, co použiješ, shnije ti to tak jako tak. Luxol se řadí k těm lepším.

Rozdělujeme lazury na silnovrtstvé a slabovrstvé . Klasické slabovrstvé , jak byl u nás známý luxol jsou napouštěcí a ty vydrží cca 3 až 5 let . Natírá se více vrstev . Silnovrstvé uzavřou dřevo jak lak a vydrží podstatně déle . Pak je ale problém s jejich obnovou a musí se přebrousit a až pak znova natřít . Tudíž jsou vhodné u menších předmětu , které vám umožní přebroušení .
Dále se slabovrstvé ještě dělí na vodové , syntetické a olejové . Mě osobně před cca 10 lety doporučil profinátěrka obyčejný syntetický luxol a přidat k tomu cca 1/5 napouštěcí fermeže.