Co místo kytu?
Čeká mne oprava a výměna skel do takového okna co bude venku vystaveno z obou stran nepřízni počasí.
Než půjdu koupit plechovku kytu, chci se zeptat, jestli není něco, co by ho mohlo nahradit a roky (spíš desítky let) vydrželo. Na vzhledu mi celkem nezáleží. Už jsem zkoušel přilepit sklo tavnou lepicí pistolí, ale moc dlouho (roky) to nevydrželo.
Dneska se tomu vznešeně říká butylenový tmel.
Neboli medvědí hovno.
NAPROSTO NEVHODNE místo kytu. Nikdy nezatuhne. Není důvod hledat nic jiného místo osvědčeného sklenářského kytu (hlinka a fermež).
Medvědí hovno nebude ideální na svislé tabulky skla a rozpálený kovový rám na slunci, myslím že to změkne a skla neudrží.
Nebudu se s vámi přít, originální medvědí hovno už jistojistě nikdo nemá a moderní inkarnace je přímo doporučena výrobci pro zasklívání skleníků. Např zde:
https://www.denbraven.cz/produkt/stavbarsky-butylenovy-tmel/
Oni tam píšou že je pro skleníky ale v technickém listu píšou že je pro spáry větší než 4 mm, nemá být trvale ve vlhkém prostředí, nesnese namáhaní a nemá se používat v místech kde dochází k různé roztažnosti materiálu vlivem tepla. Cenově to také nebude nejlevnější. A teď si vyber co je pravda.
Akrylový tmel.
Akrylový tmel je nesmysl, časem ztrácí na objemu, takže se oddělí od rámu. Když už se nechcete patlat s klasickým sklenářským tmelem, který se mimochodem po 3 letech na slunci při dnešní kvalitě taky vydrolí, dejte si tu práci s očistěním rámu od všech zbytků skel a starého kytu, natřete antikorozní barvou a nová skla zamáčkněte do silikonového sanitárního tmelu. Množství musíte vyzkoušet, aby pod sklem nevytéhal, ale hrana skla byla pěkně v jednolité vrstvě tmelu
Gumoasfalt + cement a je to neznicitelny.
Tak určitě silikon, ale chce to cvik, aby se rovnoměrně nanesl rovnou z pistole a nemusel se zarovnávat.
https://tmely-silikony-lepidla.heureka.cz/den-braven-tmel-sklenarsky-10kg-bezovy/ Dřív se používal suříkový tmel, ten se ale již nevyrábí. U tmelu v odkazu píšou, že je vhodný i na skleníky a tak by to snad mělo vyhovovat. Pro jistotu bych tmelená místa přetřel olejovou barvou a to by tě mělo přežít.
Mohlo by to jít rovněž tímhle polyuretanovým tmelem. Je stále pružný, ale pevný. Dobře se s ním pracuje a mám s ním dobré zkušenosti. Je přilnavý ke všem materiálům, odolný proti povětrnostním podmínkám a UV záření. Teplotně rovněž, pro požadovaný účel, odolný. Podle mne je lepší, než jakýkoliv silikon. Ale jestli to vydrží 10 a více let, to jsem ještě nezkoušel.
Jediná nevýhoda by byla asi jeho cena, kolem 110-120 Kč.
https://tmely-silikony-lepidla.heureka.cz/den-braven-pu-50-fc-polyuretanovy-tmel-300g-hnedy/specifikace/#section
Určite je polyuretán to spravne? neviem ci je to ten isty, Začali to dávať ako medzivrstvu do podrazok topánok, síce výborne tlmi nárazy pri chôdzi, ale behom cca 5-8 rokov tak degraduje, ze sa úplne vydroli na prach.
Jak píši, co se týče trvanlivosti nejsou asi zatím nějaké relevantní informace. Ale používá se dokonce i na utěsňování a lepení střešních krytin z fólií PVC. A tam je poměrně hodně namáhaný, jak UV, povětrnostními podmínkami i teplotou.
Používal jsem jej na lepení a tmelení PVC fólie Fatrafol 810 na střechu přívěsu a je s ním práce perfektní a lepí a drží rovněž velmi dobře. Po "vytvrzení" je jako "guma", pevný a pružný. A na neporezních materiálech drží lépe než co jiného. Pouze nemá tak intenzivní vlastnosti "kontaktní" jako třeba Mamut.
Tak jsem začal zasklívat první čtyři tabulky. Používám zatím sklenářský tmel. Koupil jsem malou pikslu, ale nestačilo to, musel jsem koulit další. V té první piksle byl tmel světlý, takový, jako jsem používal i dřív. V té druhé, piksla vypadala stejně (koupil jsem ji ale v jiném qelbu), akorát tam byla samolepka PROFI byl tmel světle hnědý, takový jsem předtím neviděl.
Ty tabulky nejsou stejné, musím změřit každou zvlášť.