Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Napojení bazénu na solární kolektory přes bazénový výměník

Zdravím,

na domě máme solární kolektory na ohřev vody. Přes léto je přebytek tepla a uvažuji proto o napojení bazénu přes výměník. Nezabýval se tím někdo?

Trasa bude cca 35 m. Veškeré stávající trubky u bazénu jsou 1" (32 mm), výměník má připojovací otvory 3/4" (25 mm). Nevím, jestli mám pro trasu zvolit potrubí 25 nebo 32 mm? Rozdíl v ceně je asi 900,- což je zanedbatelné.

Uvažuji tak, že pokud v celém okruhu bude jeden prvek s průměrem 25 mm, bude se takto brzdit průtok v celém okruhu a je pak tedy zbytečné mít potrubí ve 32 mm. Je to tak správně?

Celá trasa od výměníku k bazénu bude vyspádovaná do šachty, abych mohl na zimu vodu vypustit.

Potrubí od výměníku k filtraci bude izolované. Obyčejný mirelon 9 mm stojí cca 18,- za metr, ale do země by se měl použít spíš Mirelon Stabil za 35,- za metr. Není jiná levnější varianta?

Obtokový ventil bude manuální, u filtrace.

Díky za každou připomínku.

""Uvažuji tak, že pokud v celém okruhu bude jeden prvek s průměrem 25 mm, bude se takto brzdit průtok v celém okruhu a je pak tedy zbytečné mít potrubí ve 32 mm.""
Úplně tak to není. Pokud v delším silnějším potrubí bude krátká část slabší, jako třeba nějaký přípoj, tak to průtok příliš neomezí.
Ale při dlouhém vedení se velikost průřezu projeví podstatně. Jedná se o dynamický odpor. Ve slabším potrubí musí voda proudit rychleji a více se projeví tření kapaliny o stěny trubky. Tření se násobí délkou.
Tedy záleží na tom, jaké množství vody musí protéct. Při malém množství vzhledem k průměru bude odpor malý a naopak.
Lze to vypočítat, ale tak daleko moje znalosti nejsou. :-)
Ale potřebné průřezy, vzledem k průtoku a množství přenesené energie by asi poradil někdo, kdo se zabývá topením.
Jako izolaci bych asi použil Tubex. Ale nevím, jestli je Tubex odolný vlhkosti, jestli nedojde k navlhnutí a tím ztrátě izolační scopnosti.