Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zkosení (zkřivení) plaňkoých vrátek

Zdravím, prosím o radu. Udělal jsem plaňkový plot a branku. Branka se ale, samozřejmě vlivem vlastní váhy, zkřivila. Mohli byste mi, prosím, poradit nějakou jednoduchou fintu, jak tomu zabránit? Branka je docela masivní a těžká, takže bych tam nerad přidával další větší prvky jako ocelové vingly apod.. Díky

[lAsnqe.jpg]

Jak píše kolega, chybí ti tam šikmý svlak, který přenese váhu horního volného rohu na spodek k dolnímu pantu.
Pokud nechceš přidávat další prkno, tak se dá místo toho použít ocelové lanko s napínákem, ALE to musí vést od horního "pantového rohu" šikmo k dolnímu volnému rohu.
Nebo taky může být nad brankou, kdy bys na vršek sloupku přidělal oko a lanko s napínákem uchytil na horní vodorovné lati na konci. Lanko by se otáčelo s brankou.
Nejdřív si to ale podepřít a srovnat do vinglu.

Jak správně píší kolegové :
Křížem branky musí být vzpěra, která přenese váhu konce branky na panty. Nemusí být na celou šířku brankového pole, ale stačí taková, aby svírala úhel (2x) 45° mezi svislicí u pantů a vodorovným svlakem.
Pokud se vzpěra dělá dřevěná, směřuje od spodního pantu šikmo k hornímu svlaku (na tlak), pokud použijete lanko s napínákem, pak směřuje od horního pantu ke spodnímu svlaku (na tah). Místo lanka a napínáku lze také použít silnější drát, natažený zmíněným směrem dvakrát, který se uprostřed provlékne krátkou tyčkou a dvojitý drát se zkroutí do spirály tak dlouho, dokud se nedocílí pravoúhlost brankového pole.

Jednak je to zbytečné když situaci elegantně řeší zavětrování, druhak to vypadá hnusně a treťjak podle fotky je terén hrbatý a stejně by to nefungovalo - v zavřeném stavu by to sice podpíralo ale v otevřeném by to situaci díky své hmotnosti ještě víc zhoršovalo.