Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stavba komína svépomocí

Dobrý den,
měl bych dotaz. Budu stavět komín pro kotel na dřevo. Bude zděný s průměrem 180mm. Jelikož není vůbec místo, kotel bude na stajném místě jako předtím, to znamená v koupelně.
Otázka - v jaké výšce má být Tkus, respektive v jaké výšce má jít kouřovod do komína?
Díky

Kvôli ťahu je ideálne viesť spoza pece 90° kolenom potrubím tesne poza pec až takmer k stropu, zahnúť novým kolenom smerom do prieduchu hlavného komína.

Kde budú umiestnené spodné, liatinové, hermeticky utesnené dvojdvierka komína, určené k vymetaniu spadaných splodín po čistení komína? V kúpeľni niekde pri podlahe? https://lnk.sk/anzo

Ono stačí dĺžka "kouřovodu" v interiéri aj 100cm. Ak by si ťahal vývod z pece vertikálne potrubím porád do hlavného komína, nemala by pec správny ťah. Resp. žiadny, už pri zakurovaní by sa ti valil dym spiatočkou smerom do útulnej cimry.

Komín ak je murovaný, musí byť vnútri telesa vyvložkovaný vhodným materiálom, aby časom medzi maltou a tehlami nepreskočila iskra mimo komína. Vložky si nájdi na nete, od antikoro po rôzne vysokotepelné silikátové plasty či z čoho sú robené dnes vložky, sú to vlastne normované rúry vo vnútri hladké kvôli jednoduchému vymetaniu, neusázdaniu dehtov, splodín, ktoré sa tehlami obmurujú do tvaru a nosnosti komínového telesa.

Opravujem pojem "vertikálny" na horizontálny pri vývode rúry z pece do komína. Teraz som si to všimol, oči mi obratom padli na môj omyl v pojmoch.

Kotel na dřevo je široký pojem.
Když jsem stavěl komín tak jsem měl litinového krakena ve verzi D-na dřevo který měl vekou teplotu spalin, tak jdem vstup do komína umístil výš a napojení do komína mám 2 kolena a metr vertikální roury.
Nyní mám moderní ocelový odhořívací kotel emisní třídy 3 u kterého jsou výstupní spaliny chladnější a kouřovod jsem musel obalit tepelným izolantem.
Pro tenhle kotel by bylo ideální co nejkratší přímé napojení do komína bez kolen které ubírají tah.