Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zdochynajuca kosacka

Dnes mi zblba kosacka (4takt) a to tak, ze motor sa zacal dusit az scipol.
Potom nesiel nastartovat, a a nahodil sa az vtedy, ked so mu rucne syticom urcenom na studene starty natahal trosku benzinu.
Potom zase par sekund ide a scipne.
Zatial som to nerozoberal, kedze nie som specialista a o motore viem nieco zo zakladky, ale prva mozna pricina poruchy je vylucena.
Po odpojeni hadicky z nadrze z nej vyteka benzin bez problemov, takze upchaty filter tam nebude.
Pripada mi to, ze bude skor nieco upchate v karburatore, ale co ma matie a co je zaujimave, ze ked tym tlacitkom pumpujem benzin tak sa do toho karburatoru natiahne (cize nemoze byt upchaty "celkom").
Inymi slovami pri beznej prevadzke asi tecie benzin do karburatora samospadom a nedotecie donho, ale uz maly tlak "pumpicky" za nim dokaze natiahnut benzin donho bez problemov.
Napadne nejakeho odbornika nieco v com by mohla byt porucha?

Kosacka je to nejaka lacnota, ma uz 2.5 roka a obcas pri starte vysiel z nej cernejsi dym (jemne), ale len obcas a pri starte (potom uz nie), takze si nemyslim, zeby sa niekde miesal benzin s olejom alebo nieco podobne.
Na druhej strane je pravda, ze olej som v nej nemenil odvtedy ako som ju kupil, ale to by tiez nemalo mat podla mna vplvy na scipanie motora.

P.S. Cim viacej benzinu nataham rucne tym dlhsie ide na volnobeh (aj 8s kludne), cize evidentne je tam problem s prisunom benzinu.

Nech si zkontrolovat serizeni motoru - smes.
Mozna by stálo za to vyměnit svíčky nebo aspoň vyčistit.

ma uz 2.5 roka a obcas pri starte vysiel z nej cernejsi dym (jemne), ale len obcas a pri starte (potom uz nie),

Oleomac mam uz spoustu let a porad slape. 4-takt u techto pristroju nema moc smysl.

Najskôr kabes. Nemusíš rozoberať, ale tryskou na spreji nafúkaj do karbesa tento xindel po vypustení benzínu:
https://autokozmetika.heureka.sk/kim-tec-cistic-karburatora-400-ml/

Nechaj aspoň 24 hodín pôsobiť prípravok, ak nemáš, použi trebárs čistič motorov alebo odstraňovač hrdze v spreji vybavený tenkou hadičkou.

Lepšie je vybrať karbes a do dier nastriekať opakovane sprej. Prípadne karbes namočiť do acetónu, C6000 na 24 hodín, aby sa odmočil bordel, sedimenty.

Sviečku očisti dráteným kartáčom, prípadne ju môžeš 2.2kW 230V teplovstušnou pištoľou nahriať, rozpeckovať na plné gule, aby sa vysušil izolátor a vypálili dehty, karbóny v iskrišti sviečky.

Do benzínu pridávaj aditívum, štamprlík na 5l kanister:
VIF Super Benzin Aditív 500 ml

Aditívum rozpúšťa sedimenty v celej sústave a karbesi. Hlavne, ak je v zime po sezóne, odstavená kosačka.

Motorový olej je nutné tiež vymieňať, resp. stačí pred sezónou dolievať s pridaním aditíva s molybdénom prípadne lítiom do motorových olejov:

LIQUI MOLY 300ml.

https://www.motorove-oleje.sk/prisada-do-oleja-300ml/?utm_campaign=Aditiva&utm_medium=cpc&utm_source=heureka.sk

Stalo sa to, co som tusil, ze sa stane...zavolal som si kamosa, co sa vrta cely zivot v motoroch nech ma dojde kuknut a popritom aj kosacku.
Prisiel, napustil benzin do nej (predtym so ho vypustil, kedze som to niesol do obchodu na reklamaciu), nastartoval a odvtedy kosi.
Vyzera to, ze karburator, co nieco na trase bolo upchate, prevozom a otrasmi sa to uvolnilo a teraz to zase chodi ako ma.