Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Potřebuju koupit zářivku

Zdar,

mam prosbu. Sam v byte zarivky nemam, tudiz jsem nikdy nepronikal do tajemstvi jejich standardu, ale teta ma zarivku nad kuchynskym koutem a rikal jsem ji dnes, ze jdu v pondeli do OBI a ona, ze ji odesla zarivka a potrebuje koupit novou. Vlezl jsem na web OBI a nejsem z toho moudrej, jakou zarivku mam chtit.

https://www.obi.cz/svetelne-zdroje/zarivky/c/4544

Byl by nekdo tak hodny a nasel mi tam shodnou zarivku s touto Sylvania, kterou ale v OBI neprodavaji:

F18W/33-640-T8.

Predem moc dekuju.

18W bude v T8 delky 60cm, takze jde predpokladam o 60cm 18W T8. Vybirat spis teplou bilou nebo neutralni bilou, a s lepsim barevnym podanim (coz tahle zrovna moc nebyla) - takze to trojcisli zacinajici 8 nebo 9, a pak asi 30 = 830, nebo 930 (prvni cislo je barevne podani/Ra index (vic je lip), druhe pak "teplota", 30 je "tepla bila").

Teoreticky ano, ale OSRAM oznacuje jako teplou bilou okolo 3000K a jako studenou bilou (cool white) 4000K. Ona i ta predchozi Silvania mela nejspis podle toho, co se mi podarilo dohledat neco okolo 4000K. Takze by to melo byt stejne jako doted a to je nejdulezitejsi. :-)

Na tvojom mieste choď do LED lineárnej trubice s detto päticou v úchytoch pri požadovanej dĺžke telesa.

Jednoduchá úprava napájania znie takto, zvládne aj laik so skrutkovačom pri vypnutom vypínači, vybavený pre istotu vadaskou:

https://freyaled.com/blog/nahrada-neonovej-trubice-za-led-trubicu

Teplá biela LED 2700K má trojnásobne nižšiu spotrebu vs. v porovnaní s ortuťovou rúrou, dlhšej výdrži pri vyššej účinnosti v lúmenoch a iných západných, amerických fotónoch vyžiarených na cm2.

LED se zatím stále nevyplatí, i když zářivková trubice už nestojí dvacku (nedávno jsem kupoval za 70 korun, před 10 lety stále 29 korun). Dokud jsou na prodej (ten zákaz nebo co to je od EU měl být od června 2019, máme červenec 2020 a nevypadá to, že by se něco dělo, možná je to taktika, abychom neuplatňovali Klausovu metodu jako se žárovkama), tak bych je preferoval (navíc led trubice mají zhruba poloviční nebo menší světelný tok a jsou pořád dost drahé - však jsem to také důkladně prověřoval), přecejenom je to vyzkoušená technologie a zase bude na 10 let pokoj a za 10 let se tam teda třeba dá LEDka, to už třeba budou stát rozumně, jako dneska ty "žárovky".
Ostatní už asi bylo zodpovězeno, zářivky se kupují na délku, k délkám jsou jednoznačně přiřazené příkony (to že je místo 40W dneska 38 a podobně je detail). Hlavně je potřeba dát si pozor na barvu (teplá, studená, denní) a na podání barev (nemusí být zrovna bílá de luxe, ale něco co má index podání barev 30% je tak do skladu a ne do kuchyně). Já třeba teplou bílou nesehnal, ale protože je pod zažloutlým plexisklem, tak tolik neutrální bílá (4000K) nevadí, je to otázka několika dnů, než si člověk zvykne na to, že věci mají trochu jinou barvu, kupodivu si nikdo moc neztěžoval, dokonce ani poté co jsem do stropního svítidla koupil žárovku stejné barvy, prostě jsem v obchodě šáhnul vedle. Ona zase tato neutrální bílá (v tom pojmenovávání je ovšem zmatek, někde jako neutrální vedou 6500K proto je lépe koukat i na ty kelviny) se prý lépe snáší s denním světlem než teplá, alespoň se to říká, nejsem takový fajnšmekr.

Zijes na malem meste ne?

Ja se nebudu tahat pres celou Prahu se zarivkou v ruce a mimochodem, byl jsi nekdy v OBI? Kdyz najdes konecne po pul hodine prodavace, tak ti rekne sorry, ale ja jsem z jineho oddeleni a tohle neznam. :-D OBI je proste samoobsluzny nakupak, kam kdyz jdes, musis vedet, co chces koupit. Mohl bych jit jinam, ale mel jsem kvuli necemu jinemu cestu do OBI, tak jsem tam vzal tu zarivku. Ted ji mam doma, az prejde druha koronavirova vlna, tak ji pujdu nainstalovat, teta nastesti bydli kousek ode me, takze to neni problem.

plískanice nebo vánoce = období chřipek = další vlna.
na ježíška bych nespoléhal, argon ti do té doby vysublimuje.
objednej jí rovnou led svítidlo s montážním návodem. buď jen trubicové do stejné patice s náhradou startéru, anebo rovnou fungl nové lineární na 230V.
raději s vyšším světelným tokem, místo teplé bílé raději neutral.