Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Venkovní podlaha z prken

Prosím o radu. Chci položit smrkové prkna 30x150x5000 a 30x150x2500mm jako podlahu do pergoly. Prkna jsou nevysušena z pily a z jedné strany ohoblovaná. Natřené 2x bochemitem a 2x luxolem. Moje otázka zní. Mám dát nějakou spáru při pokládce? Nebo je mám dát k sobě. Předpokládám,že se už roztahovat nebudou a nerad bych po vysušení měl 2 cm mezeru. Děkuji

Mám dát nějakou spáru při pokládce? Nebo je mám dát k sobě.

Samozrejme, ze dosky k sebe ist nemozu, drevo pracuje a musis mat medzi doskami par mm medzeru, su na to umelohmotne pripravky. Ja ked som robil terasu pouzival som ako distancny kolik drevenny meter.

Nesmysl . Z pily jsou čerstvé a budou se sesychat . Dřevo si měl pán sehnat už v unoru a na zahradě nechat ložené vysychat . A i tak se bude dřevo smrštovat - kroutit podle let . Prkna na peření se dávají prvou stranou (venkovní) ven . Tedy vnitřní dovnitř. Vysycháním se prohnou do obloučku . Proto se přibíjí jen jedním hřebíkem , aby mohlo prkno pracovat a nepraskat . Dělají se prkna maximálně 12 až 14cm šíře .
Nevím jak je to ale u podlahy . Tam by to chtělo přišroubovat vruty natvrdo na obou stranách , aby se kraje nezvedaly . V budoucnu se musí smířit s mezerami .

Ty by měly smysl u umělé vysušeneho dřeva. To by natáhlo vlhkost a zvětší objem. Naopak mokré dřevo z pily bude vysychat a i když ho budete klinovat, tak za pár měsíců se sechne a vzniknou mezery.
Určitě to znáte u dřeva na stipani a topení. Tam za rok vznikají trhliny, jak dřevo vysycha

Jistě máš prkna navíc. Na konce na trámek přitluč prkna nastojato aby podlaha neutekla.
Prkna podlahy nepřitloukej hned, ale až za rok. Mrkni na letorosty budou se s schnutím rovnat, tím ovlivniš jestli bude prkno vypouklé nebo prohnuté do Učka.

pokud je to ještě trochu aktuální téma, tak čerstvé smrkové tam nedej. Já dal do plně zakryté pergoly(prakticky nikdy do ní nezateče, ani nezasněží) smrkové podlahové palubky. Zespodu mají drážky a jsou tlusté 2.5cm. Mám to třetí rok a paráda. Abychom v ní mohli chodit v ponožkách(máme ji přiraženu k balk.dveřím z obýváku), tak jsem palubky přešmirgoval zrnitostí 180(kruhový výsek na rozbrušce) a přetřel takovým olejem na terasy.

Není třeba kupovat nějaké exotické borovice, nebo jiné drahé palubky. Smrk tolik nevydrží, ale jednou za 20let, když vyměním exponované místa, tak to je ok. Přecejen se do přístřešku chodí po dešti v mokrých botách .

Mokré desky se ti na 200% smrsknou a budeš tam mít ty 2cm spáry. Palubky jsou dražší, ale dnes je blahobyt a odložit podlahu o měsíc a koupit ty palubky pak, není problém. Dřevěné desky ulož(prolož je klacky, ať dřevo nezamodrá) a za měsíc ho pěkně vybruš a do přístřešku můžeš udělat poličky ;-)

Jsem rozhodnutý to tam dát. Každé 5m prkno bude držet na 12 vrutech 5x80 mm. Dám to teda na doraz. Snad to vydrží. ? Tady je moje dílo. Na to ,že jsem to dělal sám tak mi střecha ujíždí jen 3cm ?? spotřeba zatím 17 l luxolu. ?? Cena jen za dřevo 11000 bez střechy. ? Střechu počítám tak 6000.OSB+kvalitní lepenka. Celkem tak 23000-25000 svépomocí. Práci čest!!

Pěkné . Mě tehdy doporučil nátěrka přidat do luxolu 1/5 fermeže . A udělat aspoň tři vrstvy do venkovního prostředí. Jinak na střechu mám normálně prkna (ale rozteč mezi trámky 60cm) . Ale to jsme měl prkna rok vyschlá . Pokuď seženete palubky v akci do 200kč za m2 (18mm síla) tak bych je tam dal . Vypadalo by to lépe než to osb .

Ano . To je šikmá vzpěra , aby se konstrukce nesložila . Mužou se třeba použít místo vodorovně přibitých prken tak prkna pod 45°. To také zavětruje stavbu .
Zavětrována musí být jak zadní stěna , tak i boční .
Ještě poznámka k síle trámku na podlažce. Lepší pro nosnost je profil fošny na stojáka. Tak se podlaha méně prohne pod vahou . Tak jak to máte uděláno na střeše.

Na kratkej strane ti to bude drzat konstrukciu na kratkej strane a nebude mat vplyv na tu dlhu, takze nestaci.
Ty tam uz l profily mas, zavetranim si to len poistis.
Podla mna to ani moc robit nemusis, pergola je vzdusna, nemas tam ziadnu plnu hmotu, do ktorej by sa mohol opriet vietor a strecha snad nebude z nicoho masivneho.
Vyskusaj to sam, zboku sa zapri do stojky hociktorej a skus ci sa konstrukcia hybe.

On uz konstrukciu spevnenu ma L profilmy, zavetranie je skor do foroty a nemyslim si, zeby vaha snehu mala nejak vplv na konstrukciu a vyhadzovala ju do stran.
Akoze ja by som ho tam dal tiez, robil som si ho na bude tiez, pre istotu, ale pokial mu to esteticky vadi nie je to nutne.

Pokuď myslíte , že je to zavětrované těmi kovovými spojkami tak to je dost bída. Při větším větru se vyrvou šrouby a celé se to složí . Zavětrované to musí být těmi příčnými trámky. Nebo se někdy používají kovová táhla nebo lana. Ale nějaký L profil co je 5cm velký to se vyrve .

Ať si pán pujčí nějakou knihu z knihovny - třeba toto https://ulozto.cz/file/dL7MPmdUiLei/stavime-ze-dreva-vaclav-hajek-pdf

Tam je vše srozumitelně popsané od srubu , fošnových nebo prkených staveb a konstrukcí.

Jak píše jenda d určitě zavětrovat alespoň na třech stranách (boky a zadek). Kdysi jsem si něco podobného nechal svařit a vozil to na podvozku. Když jsem to odvážel domů tak se to kejvalo tak, že jsem se doma otočil a nechal tam přidělat vzpěry na bocích zadní straně. V předu jsem měl pod střechou příhradový nosník, tak tam jsem nic nedělal.

rozhodně to závětrování dodělej. Když jsem dělal předloni přístřešek, tak jsem měl 5 stojin, střechu a pár šikmin. Kývalo se to docela, jak jsem chodil po střeše. Když mi posl.natřená šikmina doschla, a namontoval ji, tak bylo v tom místě fakt znát, jak se celá pergola stabilizovala. Ještě více se spevnila, když jsem dal palubky do půlky výšky kolem dokola. Teď se ani nehne.

Dřevěné spoje mezi šikminou a trámkem spoj lepidlem na dřevo. Už nevím, jaké bylo označení. Tuším že D2, nebo D9. Šikminy jsem svrtal tesařskými vruty 8mm tlustými :D a dal 3 na každý spoj(asi by stačil jeden, nebo 2)+to lepidlo. Nejsem zkušený tesař a tvořič pergol. Jestli jsem dal 500kč za vruty+lepidlo navíc, tak to beru jako lepší cena, než se stydět před sousedy, kdyby se mi to složilo pod náporem sněhu a krutých větrů, které tu sem tam foukají i v zimě. Navíc to mám obehnáno palubkami+plachtami, takže se má vítr do čeho opřít.

Vypadá to dobře. Jen takovou poznámku. Jak palubky seschnou, vytvoří se mezera. Budou ti skrz ně pod podlahu padat drobnosti.... Možná by neškodilo mít z té strany, která je výš nad terénem(ta u těch stromů), nějaký vlez pro ty drobnosti :D
Právě proto, jsem dával podlahové palubky.

A ještě jeden detail ze své zkušenosti přidám ,jestli mohu. Než to celé zakončíš, tak promysli elektriku a tu udělej. Zásuvky se budou hodit spíše více, než méně. Ovládání světel...
Mě se totiž podařilo zadělat podlahu, dát palubky kolem dokola, napojit tyto palubky na nopovku do země. A?! Začal jsem promýšlet elektriku... Volba místa zásuvek padla přesně na takové místo, že jsem rozdělával půlku podlahy, část palubek co jsou nasvislo, kousek nopovky....