Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Je lepší nedokonalý hromosvod nebo žádný?

Máme novostavbu - řadoví domek. Podle projektanta není hromosvod v naší lokalitě nutný, okolní domy hromosvod mají. Nechaly jsme si ho udělat taky, certifikací kvůli jakémusi technickému problému neprošel. A teď - je lepší na střeše hromosvod bez certifikace nechat, nebo ho sundat? Peníze dochází a když ho podle projektanta nepotřebujeme nechceme do certifikace dál vrážet peníze, zatím. Tchánovi v hospodě chlapi tvrdily, že je lepší hromosvod odmontovat, že bude blesky přitahovat a že je dům víc v nebezpečí než kdyby neměl hromosvod žádný.

A prečo ten technický problém zatajuješ? Možno by nebol problém ho odstrániť. Ak ten hromozvod máš v projekte domu tak potom je povinný a musí mať certifikát. Ak v projekte nie je a ani ho nechceš mať, tak odstráň, alebo aspoň podstatne skráť tyčku hromozvodu, lebo len tá zvyšuje pravdepodobnosť úderu blesku. Zvyšnú časť ponechaj. Ak ten blesk predsa len udrie do domu, tak je lepšie tam mať aspoň akú takú uzemnenú klietku z lán hromozvodu ako tam nemať nič.

Zemni odpor jde zlepsit, treba dalsi zarazenou zemni tyci - to je jenom kus zarazeny pozinkovany kulatiny/trubky. Popravde, stacilo to hodinu pred revizi pochcat a proslo to.
Pokud ten zemni odpor nebyl uplne tragicky spatnej a neproslo to jenom o kousek, tak to bude fungovat i tak, ono pri bource casto prsi a mokra zemina vede lip nez proschla po tydnech sucha.

Pár otázek:
Máte na střeše jímač hromosvodu?
Máte na střeše anténu nebo satelit?
Jsou ve vašem okolí výrazně vyšší budovy kde jejich hromosvod pod úhlem 45 stupňů k zemi zakreje vaši stavbu ?
Kolik Kč vás stála stavba?
Jaký je to technicky problém? Předpokládám měřený odpor.

Jímač máme na komíně a krajích střechy - klasická sedlová. Anténu ani satelit nemáme. Přes ulici jsou výrazně vyšší paneláky, vna naší straně ulice jsou stejně vysoké domky jako ten náš. Co jsem pochopil problém je odpor proti zemi.

Představ si od hromosvodu na paneláku 45 stupňů k vaší stavbě a pokud se do této přímky uschová vaše stavby je to ok.
Ale, i ten zemní odpor jde opravit.
Pozinkovaná pásovina v úrovni základů stavby u dvou protilehlých stěnách.

Blesk jde cestou nejmenšího odporu. Pokud dáš na střechu anténu tak je zas snadnější průchod .

U mě sedlová střecha s hromosvodem, hned vedle domu jasany vyšší jak dům. Z druhé strany kostel.
A i tak mi malý bratříček blesku uhodil do antény.

My jsme si tedy říkali metodu s odvalováním koule, ale její poloměr si nepamatuju (s tím, že s těma přímkama to prý vychází podobně), asi by nedalo takovou práci to někde najít.
Blesk pokud cestou do země usoudí, že se mu půjde někudy jinudy lépe, může skočit prakticky kamkoliv, metrová zeď pro něj neni izolace a tady nehraje roli stejnosměrný odpor, bleskový proud se šíří jako vlna, takže se to může stát třeba u nějakého záhybu, který má nějakou indukčnost a může se mu cesta skrz zeď a do elektriky zdát lepší než kličkování hromosvodem. Anténa se samozřejmě přímo nabízí. Ono nejde o přímý nebo blízký úder, to jde do háje všechno (včetně hromosvodu), ale barák aspoň nevyhoří, jde právě o ty bratříčky.

Zdá se, že se toho od dob Prokopa Diviše moc nezměnilo, tomu ho snad i strhali. To s tou potřebností hromosvodu je taky alchymie, dřív prostě být musel, dneska se to nějak zkoumá a může se přijít na to, že potřeba neni (může to místo být ve stínu okolních vyšších objektů a proto je úder blesku nepravděpodobný).

Certifikací myslíte revizi?
Jetliže byla provedena revize a rezizní technik našel závady tak ve své revizní zpráve je měl popsat a navrhnout řešení.
Výkopové práce si můžete udělat sami a náklady na instalační materiál nebudou velké, vzhledem k tomu co už jste do hromosvodu investovali.

Nedavno me firma delala hromosvod na sedlovou strechu na dome z r 1980.
Vrevizni zprave je v nekolika bodech uvedeno vyhovuje ČSN........... nikde zadna hodnot,a uvedeno projektova dokumentace nedodana.Je to tak dobře? Tři firmy dalsi me tvrdily ze se musi udelat zakladovy zemnic,ctyri svody coz by znamenalo rozkopat celou zahradu ,chodniky a naklady dvojnasobne.