Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem a zase ten jistič jako hlavní vypínač

potřebujeme do dílny hlavní vypínač všeho co tam máme zapojeno,

ale nedovedeme se dohodnout na tipu, provedení a umístění hlavního vypínače, (jak to znám s dřívějška bude to nějakou dobu trvat)

nedávno jsem v globusu v rám rušení elektroinstalačního materiálu koupil 3x25A jistič v akci za 50 kč

chtěl bych ho provizorně použít jako hlavní vypínač.

v dřívějších diskuzích jsem vždy četl že jistič není vhodný na vypínač, protože není konstruován na časté vypínání.
(to by mě nevadilo 3 fázový jistič na 50 kč mě nezrujnuje)

jsou ještě jiné aspekty proč by nemohl být (provizorně cca na 3 až 6 měsíců)
být používán jako hlavní vypínač?

díky za rady

Pokud nemáte jasno ohledně typu, provedení a umístění hlavního vypínače, řešil bych to oklikou. Stykačem ovládaným zapínacím a vypínacím tlačítkem a vyrážecími tlačítky v místech kde budou potřeba.

Protože je to čtyřpólový stykač, vy v klasickém TN-C rozvodu můžete použít jen 3 kontakty. Jinak v případě použití stykače doufám počítáte s tím, že budete muset natáhnout rozvod pro ovládací tlačítka. V případě dočasného použití trojfáz. jističe ho pouze vřadíte do přívodu.

Stykač bych jako hlavní vypínač dílny nepoužíval. Snad jen z důvodu, že by bylo potřeba zajistit z nějakého důvodu funkci central stop. To ale vyžaduje instalaci sítě vypínacích tlačítek.
Pokud se jedná jen o vypnutí třeba z důvodu, aby nezůstalo něco zapnuté, je to zbytečné.
Navíc například, pokud dojde jen ke krátkému výpadku dodávky proudu, stykač odpadne a není kontrola, že už proud zase jde.
Postačí nějaký vačkový spínač, s proudem asi jako hlavní jistič. třeba https://www.e1.cz/produkt/1608554-vackovy-vypinac-gewiss-gw70435p-32a-3p?t=popis
Jinak dočasně použít k vypínání instalace hlavní jistič (předřazením jističe jako vypínače před ostatní jističe, se stane v podstatě hlavním jističem), je možné. Samozřejmě musí snést zátěž celkového odběru proudu.

na tuhle odpověď sem čekal :)

mimochodem zrovna se dívám na tohle: hlavní vypínač : https://www.levny-elektromaterial.cz/Trifazovy-hlavni-vypinac-Eaton-276268-IS-32-3-na-DIN-listu-d572.htm

jestli tomu dobře rozumím,
vypadá to jako 3 fázový jistič, ale není to ??

Je to jen vypínač, který se vleze na din lištu, funkci jističe to nemá?
tedy nikdy to nevyhodí pojistky, respektive, před ním musí být zapojený ještě 3 fázový jistič
funguje jenom jako vypínač, a patrně to bude mít několikanásobně větší životnost, než u jističe, který bych použil jako vypínač?

JJ, vypinac ve tvaru jistice, docela dobrej vynalez. Montaz na DIN listu a skvele resi situaci, kdy nekde ve sloupku je hlavni jistic treba 25A a v baraku jsou jistice 16A. Je dobry mit hlavni vypinac po ruce, tusimze dneska je to podminka, ale neni mozny tam strcit zadnej jinej jistic, protoze by nebyla dodrzena selektivita. A prave na to se tahle vec velmi hodi.