Strecha
Dobrý den , chci se zeptat , pokud mám vrch střechy spojen podle prvního obrázku , tak jestli musí být ještě spojeno kleštiny podle obrázku dvě.. Děkuji , foto je lustrační.
Dobrý den , chci se zeptat , pokud mám vrch střechy spojen podle prvního obrázku , tak jestli musí být ještě spojeno kleštiny podle obrázku dvě.. Děkuji , foto je lustrační.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Dobrý den,vidím jedno řešení ze dvou pohledů.
Jj nevšiml jsem si že na prvním obrázku jsou též kleštiny , pokud to tak dobře nazývám , chci jenom vědět jestli tam musí být ty spoje kleštiny , nebo stačí pouze kleštiny na spodku podlahy a vrchem jenom to přeložení. Děkuji.
Vy z nás pořád taháte rozumy, ale na krov snad přece máte projekt? Pokud ne, je to buď hazard se statikou, nebo na krovech budete mít spoustu materiálu navíc tam, kde to možná není třeba, a naopak tam, kde by to bylo potřeba, bude chybět. Jestli to stavíte jen tak od oka, tak samozřejmě kleštiny nahoru dejte. Může se to hodit i na případnou dostavbu obytného podkroví, kde na ně připevníte podhled.
Jestliže obvodová zeď unese vodorovnou složku tíhy střechy vynesenou pouze krokvemi, pak klidně. Ale už z toho, že se vůbec ptáte, usuzuju, že projekt o nějakém statickém výpočtu ani neslyšel, tak tam kleštiny určitě dejte
https://cs.wikipedia.org/wiki/Krov
Fotky se mi zdají ze stejného krovu.
Jak se píše nahoře je potřeba projekt. Jen projektant dokáže posoudil co lze ošidit(nosné zdi podkroví - opora krovu) a co ne.
A projektant posoudí jaký typ krovu vybrat pro konkrétní stavbu.
Vaznice nad kleštinami má funkci "svázat" krokve a ten horní spoj je i na to aby to dokázala.
Nikde se tu nepíše co přijde za krytinu na střechu. Na keramickou či betonovou krytinu to bude muset být festovější a na alukryt to bude např. možná stačit. Jak píše umfa je potřeba výpočet jelikož se též počítá se zatížením sněhem a jiné to bude v Praze a jiné na horách. Dále je potřeba vědět rozpětí a síla trámů. Dotaz tak jak je položen v podstatě nikdo nemůže zodpovědět.
Bez podrobnějších rozměrů, sklonu střechy a zatížení, nelze radit.
Když dáte kleštiny, neprohloupíte.
Jaká tloušťka dřeva by měla být použita.Dekuji
Co nechápeš na této větě?
A když máš stejný problém jako autor dotazu Jarda 69, zeptej se jeho!
Mimochodem, už ses ptal:
https://kutilska.poradna.net/questions/3009953-klestiny
Ano musí být. Jednak kleština brání aby se krov rozjižděl a podpírá vaznici. Předpokládám, že jiná vaznice tam už není. Taky doporučuji dát na hřebenu střechy do spoje svorník. Stačí pruměr 10mm a velkoplošné podložky. Ty chybí na kleštinách. Je na to dokonce norma. Určitě je máte napsané i v plánu.
Kleštiny mam dole jako podlaha.
Jseš schopnej sem zadat rozměry nebo jen psát jak to máš? Pokud máš rozteč mezi pozednicemi víc jak 5 metrů, tak dej kleštiny i nahoru. Pokud střecha nebude zatížená těžkou krytinou, tak je můžeš dát např. ob jednu krokev. Dosud si neuvedl žádný rozměr ani vrcholový úhel střechy, tak je ti těžko radit.
Trosku tomu nerozumim. Ty chces ty klestiny demontovat? proste tam jsou, mají tam vyznam. Nejspiš byli navrhnutý projektantem, tak proč je řešíš?
On má kleštiny u podlahy a řeší zda je dát i do horní části krovu. Bohužel k dotazu nedodal žádné upřesňující údaje (šířka mezi pozednicemi, vrcholový úhel střechy, jakou krytinu střecha ponese, profil krokví, kde bude mít vazníky, zda a kde budou vazníky podepřené, zda se jedná o nějakou kůlnu či o obytný dům). Jediné co mu mohu doporučit, je vypůjčit si knihu "Tesařství - tradice z pohledu dneška" z roku 1996 z nakladatelství Grada. Všechny ostatní knihy co mám doma jsou víc jak 30 let staré a tak nevím zda se dají v knihovně vypůjčit. Už mu to tady všichni psali, že by na to měl mít projekt a výpočet statika, ale ňák tu vázne komunikace z jeho strany.