Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Napájení domácí vodárny z měniče

Dobrý den. Mám domácí vodárnu, kterou chci napájet z měniče napětí 12V-230V. Vodárna má spotřebu kolem 920W, při startu kolem 1200W. Motor běží po dobu 50 sekund. Potřebuji měnič s čistou sinusovkou, nebo stačí modifikovaná? Mám koupit měnič s trvalým výkonem kolem 1000W, nebo by stačil měnič s trvalým výkonem 600W a špičkovým výkonem 1200W?

Ak je čerpadlo odstredivé, vysokotáčkové (2880 ot.min), tak pri plnom uzatvorení točky ventilu vody alebo ak je expanzka plne natlakovaná na pracovný tlak riadený tlakovým spínačom v sústave, nenaskočí okrem rozbehu rotora motora žiaden nábehový prúd, ktorý by 1kW menič nezvládol pri jednofázovom motore 980W. Totižto odstredivé čerpadlá vo výtlačnom potrubí pracujúce pod tlakom za turbínou (alebo pri zatvorenom ventile výtlačnej vody), nie sú pri rozbehu zaťažené odporom vody pri ich rozbehu. Je to síce nelogické, ale je to fyzikálny jav a daný fakt. Záleží od typu čerpadla, tlaky vody v sústave, čo mamľas neuviedol.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Odstrediv%C3%A9_%C4%8Derpadlo

Odstredivé čerpadlo je namáhané pri spustení motora v prípade, ak je na plné gule otvorené výtlačné potrubie, teda je prietok bez odporu vody, bez tlaku.