Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Napájení domácí vodárny z měniče

Dobrý den. Mám domácí vodárnu, kterou chci napájet z měniče napětí 12V-230V. Vodárna má spotřebu kolem 920W, při startu kolem 1200W. Motor běží po dobu 50 sekund. Potřebuji měnič s čistou sinusovkou, nebo stačí modifikovaná? Mám koupit měnič s trvalým výkonem kolem 1000W, nebo by stačil měnič s trvalým výkonem 600W a špičkovým výkonem 1200W?

U akumulátoru bude BMS ( https://www.aliexpress.com/item/4000243474255.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.35e67c87yP529U&algo_pvid=2f4970e9-2805-4d96-8bee-e3b3fb0922fb&algo_expid=2f4970e9-2805-4d96-8bee-e3b3fb0922fb-3&btsid=0ab6f82215887534879475153e2379&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_ , 150A common port). Nicméně si nejsem jistý, jestli to BMS tyto proudy zvládne, proto by možná bylo lepší zapojit měnič hned na baterii. Podvybití baterie bych hlídal manuálně. Jinak nabíjení a veškeré malé zátěže chci připojit přes BMS.

V tom případě ano.
Jen si opravdu zjisti, zda ten trvalý vykon měniče je skutečný. Číňani dost často přehání. Ten měnič bude mít ochranu proti přetížení a rozbehovy příkon motoru může být 2-3 násobný proti příkonu za provozu. Abys pak nezjistil, že potřebuješ měnič, který krátkodobě zvladne 3kW.
Při 12V to je 250A a to už jsou hodně silné dráty, se kterými musíš počítat už při konstrukci baterie (15A z článku) a připojení baterie k měniči. Pro takové výkony se používá 48V baterie.

Je to polovina ceny vodárny na 12V ;-)
Jak jsem psal, měniče mají ochranu přetížení. Pokud ten motor při rozběhu přeleze přes 2400W, ochrana měniče jej vypne.
Chtělo by to zjistit, jaká je skuteční špička motoru vodárny při rozběhu.

I kdyby stačilo 2400W, tak při 12V je to 200A z baterie a 12A pro spojení článků v rámci baterie + patřičně dimenzovaný busbar. U toho BMS, které jsi uváděl, se podívej na poslední obrázek. Je tam zbytek drátu vpravo a tento drát bych nepoužil ani na 50A. Dráty s takovými proudy se neletují (tak, aby byly chyceny spodkem drátu trochou cínu), ale používají se nalisovaná oka a poměrně velké šrouby.
To BMS není konstrukčně dělané na 150A!

Na velké proudy se používá tato konstrukce článků (jen příklad): https://www.aliexpress.com/item/32951021925.html
a propojuje se to pomocí masivnějších profilů, ne jen bodovaných plíšků.

To, že je to polovina ceny vodárny na 12V mi ani tak nevadí. Já si už dlouho chci koupit měnič s čistou sinusovkou a když už za to mám ty peníze utratit, tak chci něco, co utáhne i tu vodárnu. Zjistit jaká je skutečná špička motoru vodárny při rozběhu je dobrý nápad, ale nevím jak. Proud bude jen na chvíli 200A. Pak to klesne na zhruba 80A. Bude lepší, když ten měnič připojím hned na baterii a vše ostatní přes BMS. Pokud nebudu mít jeden dost silný kabel, můžu použít několik slabších.

Ano. Ten proud bude chvíli 200A, tak musíš kabely a vše okolo projektovat na min. 200A.
Zkus kontaktovat vyrobce vodarny a zjistit parametry motoru.
Z vlastni zkusenosti. Mam 3-fazovy měnič 3x3kW. Pokud tam připojím garážový vysavač z Lidlu, který má prikon kolem 1kW, tak mi to hlásí při rozběhu přetížení. Takže počítej při rozběhu trojnasobek standardního příkonu.
Pokud to bude víc, než co pobere ochrana proti přetížení na měniči, tak se měnič vypne.

Ak je čerpadlo odstredivé, vysokotáčkové (2880 ot.min), tak pri plnom uzatvorení točky ventilu vody alebo ak je expanzka plne natlakovaná na pracovný tlak riadený tlakovým spínačom v sústave, nenaskočí okrem rozbehu rotora motora žiaden nábehový prúd, ktorý by 1kW menič nezvládol pri jednofázovom motore 980W. Totižto odstredivé čerpadlá vo výtlačnom potrubí pracujúce pod tlakom za turbínou (alebo pri zatvorenom ventile výtlačnej vody), nie sú pri rozbehu zaťažené odporom vody pri ich rozbehu. Je to síce nelogické, ale je to fyzikálny jav a daný fakt. Záleží od typu čerpadla, tlaky vody v sústave, čo mamľas neuviedol.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Odstrediv%C3%A9_%C4%8Derpadlo

Odstredivé čerpadlo je namáhané pri spustení motora v prípade, ak je na plné gule otvorené výtlačné potrubie, teda je prietok bez odporu vody, bez tlaku.

Kdyby jen to, 0,65kW je výkon, ovšem příkon je 0,95kW...
U tvého motoru je uveden proud 4,2A což je ovšem proud trvalý. Vynásob ten proud čtyřmi, možná klidně i pěti (někde se udává, že rozběhový proud je až sedmkrát vyšší než proud trvalý) a dostaneš přibližně potřebný proud pro rozběh. A na tento proud je potřeba dimenzovat měnič.

Mělo by pokud je vše v pořádku. Nicméně stále je tu nějaká tolerance ve spínacím tlaku, ale hlavně těžko kdo spočítá jaká zátěž bude u konkrétní vodárny při daném tlaku. Takže i když rozběhový proud bude v nějakých mezích stejný, nejsem si jistý zda někdo určí odhadem jeho konkrétní hodnotu s nějakou přijatelnou přesností.

Nejlevnější elektrocentrála, která by tu vodárnu utáhla ( https://www.elespo.cz/benzinovy-generator-sharks-sh-2580-pt ) by stála 5321Kč. Tato centrála má max. výkon 2,5kVA. Měnič s max. výkonem 2400W stojí 3100Kč ( https://hadex.cz/g547-menic-napeti-12v230vusb-1200w-soluowill-np1200-12-cista-sinusovka/ ). Navíc měnič mohu pohánět z baterie, kterou nabíjí solární panely, takže mi nemůže dojít benzín, nebude tak hlučný a nemusím ho mít venku kvůli výfukovým plynům.