Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jakou délku polen do kamen

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat, jakou byste doporučili optimální délku polen do kamen. Rozměry topeniště jsou 35x35, výška 40. Polena 25 cm nebo 33 cm? Ideální se mi jeví 28-30 cm, ale to ze standardní metrové kulatiny nenařežu. (a dvoumetrovou kulatinu u chaty nesložím)

díky

Na problém je potřeba se podívat vědecky. Vzhledem k velikosti topeniště a snadnosti vkládání polen, by byla lepší kratší délka.
Při výchozí délce kulatiny jeden metr, bych zvolil rozčtvrcení kusu. Při určení skutečné délky takto získaných polen, je však nutno započítat úbytek původní délky kulatiny o ztráty na šířku řezu. Budeme li uvažovat tloušťku pilového kotouče 3 mm, tak lze délku vypočítat takto. Délka kusu 1000mm, minus 3x 3mm na řezy, tedy 991mm. Rozděleno na čtyři kusy, vychází délka jednoho kusu
na 24,775 cm. (míry nutno upravit podle šířky řezu použitého nástroje).
--- Tvoje starosti bych chtěl mít. :-);-)8-):beer:

Ideální se mi jeví 28-30 cm, ale to ze standardní metrové kulatiny nenařežu

A proč by to nešlo nařezat?Když chceš mít ideální délku, vypočítáš průměr ze zadaného rozmezí, tj.29 cm.To v pohodě z metru nařežeš.Po odpočtení ztráty na 3 řezech, jak správně vyvodil Zerozero, zbyde kus 12,1 cm dlouhý.Každý třetí rozřízneš napůl, tj.na délku 5,9 cm.Pak si vyrobíš šablonu na vrtání otvorů, zakoupíš nebo vyrobíš dřevěné kolíčky a s nimi spojíš vždy 2 kusy 12,1 cm a 1 kus 5,9 cm dohromady.Vznikne poleno o délce 30,1 cm.To je sice o 1 mm přes požadovaný rozměr, ale alespoň se víc ohřejete.Můžeš to sice zaříznout na těch 29 cm a odřezky spálit zvlášť nebo darovat sousedům, ale to asi nebude nutné.Jen pozor na kolmost všech řezů, aby to lícovalo, jinak vzniknou mezery a délka se bude lišit.A při spojování nepoužívat lepidlo, to není ekologické.Nebo jen přírodní smolu, co si naškrábeš v lese.Tak hodně zdaru.:-):beer:

Díky chlapi :-)
vím, že občas řeším blbosti, ale pokud s topením pevným dřevem někdo nemá zkušenosti, tak prostě neví a něco zvolit musí. A od délky polena se pak odvíjí potřebná hloubka dřevníku, jak venkovního, tak vedle kamen. A mít půlku polen tak a půlku jinak taky nechci :-)

Tož to už si z nás opravdu děláš srandu?:-D Dřevník mám zhotovený bez ohledu na přesnou délku polen (cca 30 +/- 2 cm) a zaskládán bez problémů. A vedle krbu, s krbovou vložkou, mám větší plastovou "loutnu" vloženou do okrasného kovaného žbrlení a do ní polena naskládaná jak se nejlíp vejdou.
Ale podotýkám, že nejde o krb a jeho "dřevník" pouze jako "dekorace", ale pro opravdové časté topení. Ta plastová loutna se může někomu zdát "kách", ale zase je lehká, dobře se to v ní naskladňuje a dřevo u krbu nenadělá bor-el.:puff:

Já používám v podobných kamnech na chatě polínka o délce 248 mm (z metru jsou 4, ale musí se odečíst prořez). Bohužel lesáci nejsou schopní dodržet tolerance, takže tu je jedno polínko 247 mm dlouhé, tam zas 251 mm a v dřevníku nejsou srovnaná. Ale jeden Cipralex to spraví :-)

To lze vyřešit tak, že jedna řada polínek bude těch 247 a druhá 251 mm. Stále ale zůstává poměrně velké rozpětí, to bude třeba zamaskovat při vyskládávání dřeva do dřevníku tak, aby lícovala přední hrana ;-)

25cm? 33cm? A nie je to úplne jedno? Veď i tak tie polená zhoria. Dôležité je, ako sa s tým bude v kachliach manipulovať. Na podpal predsa nebudeš používať ihneď veľké polená, najskôr triesky + papier, potom menšie kusy a potom väčšie.

Rozmýšľaš na absolútnou volovinou.

Já bych naopak řekl , že je sakra velký rozdíl v délce polen . Měl jsem petry (malinkatá dvířka na uhlí) a byl jsem rád , že jsem tam nacpal 20cm polínko . Naprosté zoufalství . Nejen že řežete dřevo jak blázen , ale ani to nedrží v hraničce . Krásných těch 40 až 45 cm co teď řežu :-)