Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Myčka AEG 40850 prosba o odbornou radu po diagnostice myčky

Zdravím, dnes jsem diagnostikoval myčku u známých
Diagnostika|:
Chybové kódy i20 i30 a tuším iFO

6 - nenapouští
7 - nesyčí, těleso po vypnutí studené, během testu cvakání cca po 4s za prostorem displaye
zbytek OK

čidlo hladiny odzkoušené Ohm, spíná a rozepíná, sítko + odtok čisté, vyčištěno čidlo zakalenosti vody + sítko na začátku nátokové hadice atd.

Odpojil jsem topné těleso a měřil napětí na vstupním konektoru, při spuštění diagnostiky a odpojeném tělesu najednou myčka začala i napouštět, při bodu sedm na vzdálenějším konektoru od pravého boku 240V na bližším cca 50? Teda jestli si dobře pamatuji. Na tělese nejsou žádné viditelná poškození.

Podle mne závada na topném tělese asi blokuje napouštění, našel jsem ho za cca 659 kč., výměna nic složitého. Jen bych se chtěl zeptat zda nemůže být závada i někde jinde, případně zda lze nějak topné těleso proměřit jestli je v pořádku nebo KO

Psal jsem to i soukromě rádci AI2, ale nevím zda je zde ještě aktivní.

Moc děkuji,
Milan Repa

Tohle už mám vše prostudované, mě zajímá jak otestovat to těleso, podle mne by to mohlo jít opět Ohm metrem, pokud bude 0 mezi fází a nulou tak by mělo být vadné? Pokud zjistím jeho výkon měl bych dokonce i vypočítat kolik Ohm by mělo správně mít, jen si vzpomenout na rovnici, pokud si dobře pamatuji vypočítat Ampéry a Napětí děleno Ampéry?
A taky jestli vadné těleso může skutečně blokovat napouštění?

Přesně tak, hodnota naměřená na tělese nebude punktliš co jste spočetl, plus mínus 1 nebo 2 ohmy, to je v pohodě. Dejte vědět, jak oprava dopadla. Pokud máte servisní manuál, jak jsem odkazoval, tam je jak chyby pak smazat z paměti ř.j. Jinak se to neroztopí. Ale už jsem dlouho tutu myčku neopravoval, tak přesně nevím. U toho relé hlavně mrkněte, zda je na 5 V, nebo 12 V. Už to zde někdo řešil, viz. historie zdejšího fóra.

Tak jsem si trošku užil, ale už je to vpoho
nejdřív jsem přepájel studeňáky na desce u relé, relé je cajk, a pak jsem změřil to svodové napětí, odpojil jsem zem od tělesa a mezi zemí tělesa a kostrou myčky jsem naměřil 228V. Asi mám levný multimetr k ničemu, protože přes Ohm mi žádný odpor nehlásil a měl jsem těleso za OK. No tak jsem vyměnil těleso, myčku zapnul a měl radost že běží, po cca 10 min. cvakání relé po pár vteřinách a divný prskavý zvuk. A najednou chyba i30 a myčka jen vypouštěla a já s tím nic nemohl dělat, max ji vypnout. No jakožto kutil jsem nevěděl jak choulostivý je spojovací gumový převlek na výstupu z tělesa do plastové trubky, už byl hodně načnutý a já to asi dodělal tím, že jsem svorku při sundávání tělesa posunul vlevo a nechal na té gumové části. Takže v gumě dírka a celý spodek myčky včetně tělesa řádně osprchovaný a vytopený. Nechal jsem to vyschnout a omotal elektrikářskou izolační páskou, je pružná a teploty by měla vydržet do 90 st. Nyní to běží, provizorně to vydrží, nová trubka stojí s dopravou cca 950,- tak hledám jiné řešení, tu gumovou část z plastové trubky odstaním a přes dvě konga nahradím nějakou hadicí o vnitřním průměru 32 mm. s teplotní odolností aspoň 120 st. Zatím hledám co by bylo vhodné.
Moc díky za rady.

Milan R.

Zdravím a poprosím, dejte sem pak někdy fotky jak jste problém s trubkami vyřešil. To co chtěj za náhradní díly je neslušné a každou alternativu k předraženým šmokům uvítám - nejenom já. Pokaždé nelze náhradu užít, ale mnohdy naopak velice snadno. Fotky z oprav možno dávat třeba na rajce.net - pak se snáze kutí, když již někdo podobný problém řešil a úspěšně provedl opravu. Třeba tento: https://petrbudvar.rajce.idnes.cz/