Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Napájení ze sítě 12Va z akumulátoru

Mám doma alarm,napájený ze sítě 240V přes trafo 12V.Ctěl bych ale použít i možnost,při výpadku sítě,napájet alarm z gelového akum.Nevím ale jak to dohromady zapojit.Můžete mně někdo poradit,eventuelně nakreslit zapojení?

Čo je to za alarm? Základnou súčasťou alarmu je predsa batéria, ktorá zabezpečí funkciu aj pri výpadku napätia. Inak by mali zlodeji veľmi uľahčenú prácu. Iba ak by si to bol kupoval po dieloch. Skontroluj si schému toho zdroja čo tam máš a hľadaj spôsob ako výrobca doporučil pripojiť batériu. Ak nenájdeš, tak kúp automatickú nabíjačku a trvale ju pripoj k batérii. Nabíjačka ale nesmie byť až tak automatická, aby sa po nabití trvale vypla.

Bez schémy tvojho zariadenia sa to nedá.

Každá baterka musí mať na svorkách počas cyklov nabíjania vyššie nabíjacie napätie. Gelovka min. 14.5 až 16.5V, aby netrpela podbitím.

Stačila by ti inteligentná nabíjačka 230V / DC 12V A, nonstop pripojená na gelovú baterku a v obvode jedno relé s cievkou elektromagnetu 230V/50Hz, ktoré by v prípade výpadku siete 230V spojilo napájanie DC 12V z baterky do poplašného zariadenia.

Relé: https://sk.wikipedia.org/wiki/Rel%C3%A9

Pokud ten alarm ma napajeni 12V stejnosmernych, tak mu pridat na 13V(to prezije urcite, nejspis by prezil i 13.8V, coz by bylo idealni. Mozna bych zacal tim, ze bych zmeril stavajici zdroj, mozna ma na prazdno uz ted vyssi napeti) a ten olovenej akumulator tam proste pridat paraelne k tomu alarmu. Bude trvale udrzovanej na nejakejch 65% nabiti, on bude happy, alarm bude udrzovanej a je to to nejjednodussi reseni.

Jsou to vesměs všechny odpovedi(rady) dobré a pro mně akceptovatelné.Chci jenom dodat,že zařízení je stavebnice Mini Alarmzentrale . Napájecí napětí je 12...15V=(možnost ze zdroje,nebo baterie,spotřeba asi 5mA,při sepnutí rele 60mA.

https://www.gme.cz/oloveny-akumulator-shimastu-npg7-2-12-12v-7-2ah
Podivej se na obrazek - pisou na nem stand-by use 13.5-13.8. Takze kdyz budes mit zdroj nastavenej na tohle napeti, tak vsechno jenom zapojis paraelne a vsechno je happy - pokud je akumulator vybitej, tak ho zdroj nabiji, pokud je nabitej tak ho zdroj neprebiji a pokud je zdroj vyplej, akumulator to zivi. Vzhledem ke spotrebe toho zarizeni je zrovna tenhle hroznej overkill, zalohoval by to na 116h pri sepnutym rele a cca 58 dni pri vypnutym rele, ale je levnej. Mensi kapacity jsou skladnejsi, ale stoji +- stejne, protoze 7Ah se vyrabi nejmasoveji.