Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hnojivo NPK

Zdravím.Mate nějake zkušenosti?
Znamý přinesl a nějak jsem s toho zmatený.
http://www.forestina.cz/produkt/npk-mineralni-11-7-7-87
Uvaději že je vhodne pro hnojení vinic, jahody, maliny a ostružiný.
A hned pod tým.
Hnojivo není vhodné pro rostliny citlivé na chlor.

vinná réva, jahody, maliny a ostružiný nemají rady chlor.

https://www.floranazahrade.cz/7-pravidel-pro-pestovani-jahodniku/
jahodníky nesnášejí chlór, který je častou součástí běžných průmyslových hnojiv.

https://www.vinarskepotreby.cz/dulezitost-draselnych-hnojiv-v-obdobi-sucha/
Toto hnojivo neobsahuje chlór, na který je právě réva vinná citlivá.

https://www.ireceptar.cz/zahrada/pestovani-malin-ostruzin-a-malinoostruzin.html
Protoze malimk i ostruzmik nesnaseji chlor, hnojiva s obsahem chloru jsou zcela nevhodnâ.

Tak jak to tedy je?

Je nutné hnojiť na jeseň, (podzim), aby chlór vyprchal lebo je obsahom v takmer každom priemyselne vyrábanom hnojive. Dusík detto vyprchá z hnojiva do jari, preto je dobré vyberať hnojivá s nízkym obsahom dusíka ak sa hnojí v jeseni. Ideálne je hnojiť stopovými prvkami a minerálnymi látkami diferencovane, podľa ročného obdobia s priemerným, postupným dávkovaním počas celého roka k plodinám. (Draslík, Horčík, Fosfor, Bór, Vápnik, Síra, /molybdén ku karfiólovinám/ a spol. stopových prvkov podľa náročnosti a nedostatku v planej, ílovej pôde).

Fosforom sa hnoja dreviny, jadroviny, kôstkoviny vždy rok vopred, najneskôr do konca júla, aby stromy a kry nasadili na budúci rok diferencované kvetné puky.

Na jar (koncom februára, /února/) sa hnojí už len čistým dusíkom, formou granulovanej 46% močoviny prípadne Dusíkatým vápnom proti škodcom zapravené do pôdy.

Maliny a spol. tzv. lesných plodov nepotrebujú takmer dusík, hlavne nie čerstvý. Detto rajčiny, cibuľoviny, koreňová zelenina sú háklivé na dusík a jeho nadbytok.

NPK obsahuje draslík ve formě chloridu draselného(draselná sůl).Lepší jsou hnojiva se síranem draselným, např.Cererit, tam chlor není vůbec.
Já NPK nepoužívám vůbec,vždycky koupím v akci 50 kg Cereritu a mám to na skoro všechno na zahradě.Hnojivo s chloridem je dobré třeba na brambory.