Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Automatické přepínání mezi měničem a sítí

Dobrý den. Mám solární systém, ze kterého odčerpávám energii pomocí 300W měniče z 12V na 230V s modifikovanou sinusovkou. Vždy, když chci odčerpat energii, tak musím přepojit svůj laptop ze zásuvky do měniče a když se baterie solárního systému vybije, přepojím laptop zpět do sítě. Nešlo by připojit mezi síť, měnič a laptop relé, které by poháněl zdroj napojený na měnič? Když by byl měnič vyplý, relé by spojovalo síť a výstup. Jakmile by se měnič zapnul, seplo by relé a spojilo měnič s výstupem. Až by se baterie solárního systému vybila, měnič se vypne, přestane dodávat elektřinu do relé a relé spojí s výstupem zase síť. Mohlo by toto fungovat? Pokud ne, fungovalo by to, kdybych použil 12V relé a zapojil ho na vypínač měniče? To by vytvořilo asi sekundovou prodlevu mezi odpojením sítě a zapojením měniče, jelikož relé by odpojilo od výstupu síť hned po stisku vypínače, ale než naběhne měnič, tak to trvá tu sekundu. Nebo bych také mohl použít dvě relé, aby spínaly oba vodiče v zásuvkách.

Výstupným napätím z meniča napájaj relé (dvojpólové prepínacie). Ak menič beží, tak je výstup z meniča pod napätím a relé pripojí na laptop menič. Ak je menič vypnutý, tak relé odpadne a pripojí laptop na sieť. Nestaraj sa o nejaký čas potrebný na prepnutie, laptop má batériu, ktorá by mala vydržať niekoľko hodín a stotiny sekundy potrebné na prepnutie teda nie sú problém. Ale najprv si spočítaj čo tým ušetríš a aké náklady musíš na to zapojenie vynaložiť. Mám obavu, že šetriť na napájaní laptopu takýmto spôsobom bude dosť nerentabilné.

Dobrý den,mám leta něco podobného.Přepínací relé,pokud ze solárního systému nejde napětí,tak je relé rozepnuté a jsou sepnuty kontakty přívodu ze sítě.Pokud vyjde slunce a baterie je dobita,tak napětí ze soláru sepne relé a připojí zásuvku na solární systém.Relé je v plastové krabičce s vývody, jeden je vidlice zapojena do měniče,druhá do zásuvky v domovní síti.Mám však ze soláru větší výkon,podobně relé spíná ve sklepě stykač,který odepíná bojler od domovní sítě a připojuje solární síť.Na tom relátku připojíte vodiče k zásuvce pro notebook k těm pružným kontaktům,na další solár a domovní síť.Vše dobře promyslete,jedna chyba a je průšvih.Mám podobná relátka staršího data z krabicových zásob v dílně jako v odkazu.:-):-)

https://www.gme.cz/relzg4u230a

Tím ne. Ale může se stát, že překlopení bude každému pólu trvat jinou dobu a pár milisekund tam bude nějaký nepěkný přechodový jev, při nemž se dostane síťové napětí na výstup střídače (levné střídače typicky mají balancovaný výstup, dvě fáze L1 a L2 a napětí mezi nimi ~230V, PE galvanicky oddělené).

Jinak profi řešení vypadá takhle:
https://www.mobile-solarpower.com/automatic-transfer-switches.html