Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vymena kominovych dvirek - jaka malta

Ahoj,
budu menit kominova dvirka. Dvirka jsou na pude, cca. 3 m pod vyduchem kominu. Na komin je napojeny kotel na drevo a uhli a v zime v nem chytly saze a vyhorel. Komin kontroloval kominik a je v poradku. Jedine co je treba vymenit jsou dvirka. Malta kolem popraskala a pres dvirka tece. Dvirka nemaji zadne tesneni, jsou 40 let stara. Zajimalo by me jakou maltou dvirka pridelat. Je treba nejakou specialni (samotovou) nebo staci treba i sadra?
Diky
Honza

Kvalitné dvierka musia mať dvoje dvere vstupu.

https://www.najkominy.sk/fotky5565/fotos/gen320/gen__vyr_1305kominove-dvierka-zinkovane.jpg

Matu si kup v stavebninách suchú, napríklad v mechu už nasucho nemiešanú s jemným gritom drveného zrna kremeňa, ktorá obsahuje v správnom pomere okrem cementu, vápna aj v suchej zmesi plastifikátory (podobné Duvilaxu) z dôvodu, aby bola rozrobená malta s vodou vláčna, lahodne lepivá, natierala sa ako másielko. Aby držala na svojom mieste ak ju murárskym náčiním pricapíš (nahodíš) na vysekané miesto a záverom vygletuješ hladítkom zarovno s dvierkami. Lebo naháňať tri zmesy určené na namiešanie malty každú individuálne, je velice nepohodlné.

Honzo..jestli počítáš s dlouhodobým užíváním...ŠPATNÁ VOLBA ! Po vyhoření,které mělo svůj původ a důvod ..VYVLOŽKOVAT ..ideal nerez,odkap kondenzátů ,pak teprve dvířka ! Mimo jiné.kdyby od komínu vyhořel barák, pojištěný ,nedostaneš od pojišťovny nic !

Komin kontroloval kominik a je v poradku.

Tak to bys mohl být krytý vůči pojišťovně v případě požáru.
Ale komínem nemá co stékat voda.
Asi jsou moc studené zplodiny z hoření, asi to bude velmi dobrým odvodem tepla do baráku, pomineme li topení mokrým dřevem nebo komín vedený štítovou zdí bez izolace.
Dvířka jsou buď betonová, dvě destičky za sebou (mají být zvenčí opatřena napříč kovovou tyčkou aby nemohla samovolně vypadnout i když mají dovnitř zkosené hrany), nebo kovová s kličkou.
Na zadělání bych udělal jemnou vápennou maltu, protože komínem odchází i sirné páry z hoření uhlí. Cementu jen trošku, neb jak říkali staří zedníci, cement vlhne.
Jemnou, skoro štuk protože tam asi nebude moc místa okolo.
Pokud by náhodou byly větší mezery, tak klínovat úlomky z dutých cihle nebo tašek, nenakydat tam moc velkou vrstvu malty.