Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hmoždinka do dřevotřísky

Zdravím, prosím, poraďte mi, potřebuji přidělat nosnou lať k dřevotřískové desce (drží rošt matrace). Dřevotřísková deska má 2,5 cm. Existují nějaké krátké hmoždinky? Všechny jsem našel delší než samotná deska a potřebuji, aby hmoždinka nešla skrz na skrz, takže tak cca 2 cm. Existuje něco takového ?? Jakou případně zkrátit? Díky!

S těmi "prasáky" bych si dovolil polemizovat - dřevotříska je ve srovnání s masivem řídká a přímé našroubování vrutu má jen pozitivní důsledky - spoj je pevnější, materíál zhuštěnější a bez negativního vlivu na tvar (třísky mají kam "uhnout").
V případě laminované dřevotřísky má smysl vrtáčkem překonat laminát, ale ani tehdy nevrtat do dřevotřísky.
Téma je obsáhlejší - konstrukční vruty nemusíš předvrtávat ani do masivu, naopak nerezové vruty předvrtat musíš prakticky vždy, protože na krut nevydrží nic.

Díky za rychlé postřehy. No já bych věřil taky spíše více vrutům, ale překvapilo mě, že původně tam nějaké hmozdenky byly, myslel jsem, že to tím bude držet více (aleozna právě proto to nevydrzelo
?) ... Sedly jsme si ve dvou, dohromady cca 150 kg, na jednu hranu postele a urvalo se to s námi...
Z vnějšku je to pohledove strana, takže musí zůstat neporušená.
Díky!

V tom případě buď hromadu vrutů patřičné délky, nebo jak jsem psal výše, tak kolíkové spoje. Do lamina zahloubit tak ze 3/4, desku můžeš provrtat klidně skrz. Jen bacha při narážení kolíku, ať neprobiješ to lamino skrz! Takže s citem. Přebytečný kolík na straně desky zařízneš a dočistíš šmirglpapírem.
Dubový kolík + lepidlo na dřevo = spoj na věky.

Jestli je to lať na boku postele na které leží rošt, tak dřevotříska je asi bez povrchové úpravy.
Takže bych předvrtal dírky pro vruty, lať natřel lepidlem a přitáhl k bočnici.
Pokud tomu nebrání šuple úložného prostoru, stálo by za úvahu stávající lať zespodu podložit ještě jednou, nebo aspoň kousky laťky v místech, kde kde dosedá záď uživatele/ky.
Stejně by to zespodu zpevnily malé kovové úhelníky, k sehnání v každém železářství.
Ony ty dřevěné kolíky, jak píší nade mnou, by držely proti vrutům mnohem lépe.
Záleží na vybavenosti a šikovnosti toho kterého soudruha.
A jestli povolila jedna lať, nevěřil bych ani těm ostatním a vyztužil je taky.

Hmoždinky jsou blbost :-) Když tak pro extrémní zatížení nebo opravy vytržených vrutů vlepit epoxidem železnou závitovou vložku, ale vruty do dřevotřísky (tenké jádro, vysoký hřeben) jsou úplně v pořádku a drží pevně.