Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ake su alternativy klasickej klimatizacie?

Dobry den,

s ohladom na posledne horuce leta, kde sme v dome mavali aj v noci cez 30 stupnov uvazujem nad montazou klimatizacie. Chcel by som sa touto cestou poradit, ci sa este vobec oplati klasicka klimatizacia, alebo by bolo rozumnejsie investovat do inej technologie. Na beznej klime mi vadi, ze nevie vetrat, v podstate iba ochladzuje vzduch v miestnosti bez ohladu na jeho kvalitu. Vedeli by ste mi navrhnut nejake alternativne riesenia, napr. rekuperaciu, tepelne cerpadlo a pod., ktore niesu cenovo uplne mimo? Technologie ako stropne chladenie su pre mna z cenoveho hladiska nezaujimave.

To už dávno vymysleli v Rusku. Zemljanka vykopaná v lese mezi kořeny borovic, poskytovala v létě příjemný chládek a v zimě
přijatelné teplo i na Sibiři.
Vzduch mírně procházející přes medvědí kůži na vchodu, zabezpečoval přirozené větrání, bez nepříjemných tepelných nárazů,
jako při větrání zateplených domů.
Dle současných požadavků, zemljanka splňovala podmínky pasívních staveb, protože na vytápění ani klimatizaci nespotřebovávala
žádnou energii.
Pouze v extrémních podmínkách v blízkosti severního polárního kruhu, mohlo někdy dojít k (pro Rusy) mírnému ochlazení prostoru.
Pro ten případ měli obyvatelé zemljanky vždy rezervní zásobu vodky.
To jen v dnešní přetechnizované době, neumíme využívat přírodní podmínky, se kterými si předkové vystačili miliony let.
Na všechno spotřebováváme velké množství energie a Gréta je z toho smutná... :puff::beer:

Ok, takze zatial to vyzera na beznu klimatizaciu. Vedeli by ste mi poradit od coho zavisi, ci vonkajsia jednotka obsluhuje vnutri len jednu alebo viacero vnutornych jednotiek? Ak by som chcel chladit kazdu miestnost, potreboval by som 5 vnutornych jednotiek. Musi mat ale kazda vnutorna svoju vlastnu vonkajsiu? Pripadne na co si pri vybere este dat pozor? Montaz aj dodavku zverim nejakej firme, len chcem byt informovany.

Multisplit má význam v případě, kdy máš jednu venkovní jednotku a z ní jdeš rovnou bez delších hadic třeba sousedních pokojů.
Musíš počítat s tím, že když nebudeš vnitřní jednotky používat obě zhruba stejně - ve stejný čas, pak multisplitem nic nevyhraješ.
Budeš mít jednu velkou venkovní jednotku, která bude jít větší spotřebu a při použítí druhé vnitřní jen "občas" nebo na střídačku (obyvák a ložnice) to bude ve finále horší.