Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Wattmetr pro malé příkony

Ahojte,
dá se někde za rozumný peníz koupit "zásuvkový" wattmetr, který bude schopen měřit i velmi malé příkony?

Běžné wattmetry za pár stovek do zásuvky se chytají až někde od 3-4W nahoru; mě by zajímalo, zda existuje přístroj schopný měřit "od nuly" s přesností třeba plus minus 0,1W.

Resp. určitě existuje... ale jestli existuje i nějaké "hobby" provedení v ceně do tisícovky nebo jsou to všechno profi přístroje za X tisíc ? Já nic nenašel...

Děkuju.

Hm, načo by to P meter prepočítaval na sinus ? Nemal by spraviť vzorkovanie U a I a rovno to násobiť ? Nezaujíma nás S, ale P a tam sa bez okamžitého násobenia nezaobídeme.
Neviem či je to správne, ale moja predstava je, že P meter odmeria U a I v konkrétnom čase, vynásobí to a uloží do medzipamäti. Následne toto opakuje mnohokrát počas periódy (v závislosti od kvality AD prevodníkov). Následne z daných meraní a zo vzorca pre výkon (ten s tým integrálom súčinu - to prejde na sumu, keďže máme konečný počet vzoriek za periódu ) ten výkon vypočíta.

Následne môže (a nemusí) spraviť to, že zistí aj to true RMS U a TRMS I (alebo odmeria U max a podelí konštantou pre sínus, záleží od sofistikovanosti obvodu). Z hodnoty I a U môže spraviť súčin, ktorý bude odpovedať S - zdanlivému výkonu. Následne odvodí cos fí = P/S.
Neviem no, elektromechanické to mali jednoduchšie :D

Měřící přístroj který umí pouze U = Umax × √2 (a totéž pro proud) bude ukazovat nesmysly pokud je průběh jiný než sinusový.
Vzorkování nepomůže, pokud neznám periodu za kterou mám nabírat vzorky. Představ si, že je průběh dvoucestně usměrněný sinus, a vzorek se nabere zrovna v průchodu nulou. Výsledek je nulové napětí, nulový proud. Mohu zvýšit vzorkovací kmitočet klidně desetkrát, ale pokud se mi mezi vzorky objevuje špička užší než 1ms, tak ji nezahrnu do měření. Když bude jediná, tak to nevadí, ale může jít o periodický signál synchronní se vzorkováním.

moc bych to neprožíval. ty měřiče spotřeby jsou určené do zásuvek, čirou náhodou je tak většina uživatelů používá a nemá s tím problém.
málokdo v zásuvce přechovává usměrněný průběh, pokud to tak máš doma, gratulki. pokud tam máš obdélník, gratulki taky.
dokážu si představit ups s šířkově modulovaným průběhem nebo s modifikovanou sinusovkou, ale nebude to nejčastější případ. i tak to něco naměří, poučenější uživatel může s chybou počítat, asi nikdo své měření nebude vydávat za laboratorní protokol.

Měřící přístroj který umí pouze U = Umax × √2

naprostý nesmysl. spíš použijí Uef = Uavg x 1.11, který bude reálnější i pro nějak deformované průběhy.

Vzorkování nepomůže, pokud neznám periodu za kterou mám nabírat vzorky.

můžu důvěrně prozradit, že se to blíží 50Hz. ale pst, nikomu ani muk.
samozřejmě kdo ví, že má ve své ostrovní síti něco jiného, bude patřit mezi poučenější a náš výklad nepotřebuje.

Přiznám se, že to není nic životu kritického.
Teď třeba se mi tu sešlo několik spínacích hodin do zásuvky a chtěl jsem si zjistit, kolik které z nich spotřebovávají v klidu. A ten wattmetr, co mám, mi ukázal pro všechny 0W. :)

Poté, co mi jeden levný krám vypověděl službu (stejně měřil až od 5W a byl pro německé zásuvky bez kolíku), jsem si pořídil EMOS P5801 a zdá se, že to ukazuje od nuly (i když na webu píšou od 2W) - třeba zrovna před chvílí jsem měřil spotřebu adaptéru k ntb naprázdno a ukazovalo to 0,7W. Asi to nebude absolutně přesný údaj, ale pro zjištění, jestli to můžu nechat zapnuté furt to asi stačí.

Jestli jde jen o to, změřit nějaký spotřebič kolik asi tak spotřebovává, tak imho úplně stačí multimetrem změřit proud a vynásobit 230. Oproti skutečnému wattmetru vznikne chyba tím, že se nezapočítá cos(φ) a vliv kolísání napětí, ale ta bude v nejhorším případě třeba 10 %, což pro výše zmíněné rozhodnutí nevadí.

Jinak jsem koukal, že můj LeCroy by to přesně změřil i na mikrowatty, ale to asi není požadováno.

Jen pro kontrolu - nedalo mi to a připojil jsem adaptér ntb přes měřič a hlásím, že iddle zatížený 65-Watový adaptér ntb má při 12,7W cos fi 0.35; naprázdno při 0,2W cos fi 0.04; a při 35W cos fi 0.45
Víc se mi ntb vystresovat nepodařilo.
Až si někdy vzpomenu, připojím ho na elektronickou zátěž a vystresuju naplno... Myslím že až na cos fi 1 to ale asi nepůjde...