Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zbytkové soli v omítce - neutralizace

Komplexní vodorovná izolace cihelného zdiva zcela odstranila vzlínající vlhkost do venkovní fasády. Narušená omítka pak byla všude odstraněna až na cihly. Po vyčištění bylo zdivo nahozeno hrubou asanační omítkou, zahlazeno jemnou. Omítka opatřena bílým vápenným nátěrem. Tento stav je již několik let zcela OK ! Na původní omítce, která zůstala nad odstraněnými plochami, se pouze při vyšší vlhkosti vzduchu objeví skvrny, způsobené evidentně zbytky soli po dříve vzlínající vlhkosti (před uvedenou opravou). Tyto zbytky soli jsou hydroskopické, za dobrého počasí tyto skvrny vždy zmizí.
Poraďte prosím, jak tuto zbytkovou sůl v omítce ideálně neutralizovat. Na fasádě bych stále rád z řady důvodů užíval bílý vápenný nátěr omítky.
Děkuji předem za doporučení a zdravím.

Zeď je cihelná o síle 45cm, překlad tvoří cihelná klenba. Nejde o místnost, ale exteriér, tj. venkovní
omítku. Za zdí v suterénu je netopené podschodí a opakuji, že je zcela suché.
Dodávám, že daná místa jsou 100 cm nad zemí. Omítka v 50 cm nad zemí byla již natolik pevná, že dále osekávat prakticky nešla , proto jsem výše nepokračoval. S parapetem okna to vůbec nesouvisí.

Ve zdivu a omítce jsou evidentně zbytky soli, která je hydroskopická. Problém spočívá v její chemické neutralizaci (lokálně provedené) , aby nepřijímala vzdušní vlhkost ( event. tato místa impregnovat tak, aby vlhkost ze vzduchu již nepřijímala).

Ano, chápu a děkuji. Můžete se však zcela spolehnout, že jde o zbytky soli - z dříve vzlínající vlhkosti.

ad1) zdivo je naprosto suché nejméně 3 roky, možná i 4 roky.
ad2) je to okénko do suterénu, do podschodí. Problém v parapetu vylučuji, zaslané foto je přece venkovní - exteriér. V interiéru - podschodí je omítka naprosto suchá a beze skvrn.

Pozn: Znovu zdůrazňuji (viz můj dotaz), skvrny se objeví jen při zvýšené venkovní vlhkosti vzduchu.:!:

Aha, tak jestli je to exteriér :-)to vám neumím poradit.
Myslím ale, že to co ukazuje vaše fotka-skvrny nad oknem ve výšce, kterou uvádíte a s nulovou absencí skvrn od izolace, dejme tomu k překladu okna-.. dle mého názoru nemá se solí nic společného a bude tam nějaký jiný zádrhel. Navíc jestli se to objevuje jenom při zvýšené vlhkosti a jenom tato stejná místa.
Opravdu teď nevím?, napadá mě špatně rozmíchaná omítka, zbytky nebo hrudky vápna, betonu nebo nedopatřením nabrané a přimíchané zeminy.
Snad poradí někdo jiný:-)