Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Potrubí v zámrzné hloubce

Ahoj,
Mam pozemek s terénem "dva kopce". Na jednom kopci je nádrž s dešťovou vodou a potřebuji tu vodu hadicí dostávat i na ten druhý kopec, kde je menší, jinak nezásobovaná nádrž. Nádrže jsou cca 40m od sebe.
Chtěl jsem zakopat do země potrubí/hadici, protože mít ji nataženou vrchem po trávě je nepěkné. Problém je právě to údolíčko mezi kopci, kde v zakopaném potrubí bude zůstávat voda přes zimu.
Jedna možnost je zakopat potrubí do nezámrzné hloubky, ale kopat 40m rýhu 90cm hlubokou bude peklo... Neexistují třeba nějaké hadice či trubky, kterým přes zimu zamrzlá netlaková voda neublíží? Že bych je dal 30 cm pod zem a hotovo... Voda se užívá pouze k zalévání a tedy neprůchodná hadice přes zimu nevadí... Děkuji za jakýkoliv názor.

Předmět Autor Datum
Máš "dva kopce" takže máš i jedno údolí. Tam bych udělal šachtu a na zimu vypustit vodu.
Kecal 09.02.2020 22:48
Kecal
Dobrý den. Mám vlastní zkušenost s rozvodem vody z chalupy do zahrady. Rozvod byl proveden z části ,…
vitovec 09.02.2020 23:25
vitovec
V nejnižším bodě udělat výpust z hadice. Pak bude klid.
milan.cukrar 10.02.2020 06:07
milan.cukrar
Udělat si v nejnižším bodě "šachtičku" je sázka na jistotu - v šachtičce kuláček a na podzim vypusti…
Moas 10.02.2020 07:58
Moas
Klasická armovaná záhradná hadica vydrží veky, aj na povrchu aj plná vody v mraze: https://images.o…
Nuda 10.02.2020 08:43
Nuda
Můžeš to také vyfouknout vzduchem z kompresoru a nalít tam líh. Já tam nalévám kapalinu do ostřikova…
nerady 10.02.2020 12:37
nerady
V tomto musím souhlasit s Nudou. Klasická armovaná plasto-textilní hadice opravdu vydrží bez problém…
George63 10.02.2020 17:26
George63
ano, to mi nedošlo. Kuláček opravdu není ideální. Ta rychlospojka je dobrý nápad!:beer: Já se teda p…
Moas 11.02.2020 07:54
Moas
Já mám taky zelené hadice,ještě ty poctivé silnější,co se nezalamují při ohnutí),některé od roku cca… poslední
Karel04 11.02.2020 11:39
Karel04
Mám běžnou hadici na zalévání s rychlo spojkou.V zimě odpojím kohouty,vyfouknu vzduchem a je hotovo…
E250TD 11.02.2020 10:10
E250TD

Dobrý den. Mám vlastní zkušenost s rozvodem vody z chalupy do zahrady. Rozvod byl proveden z části , cca 30m obyčejnou, žlutou zalévací hadicí koupenou v OBI a z části cca 50 m jednocoulovou černou plastovou trubkou. Obojí bylo uloženo mělce, vlastně jen pod drnem, podél opěrné zdi na hranicích pozemku. Je to na Šumavě v nadm. výšcce 800 m. Voda je na zimu vypuštěna, potrubí bez tlaku, v průběhu jsou na třech místech v délce cca 30m terénní prohlubně, kde voda v trubce a hadici zůstávala a zcela jistě zamrzla. K poškození hadice, trubky, plastových spojek a odboček nikdy nedošlo. Vše funguje bez závad již 15 let. Minulý rok v létě jsem se konečně "dokopal" k tomu tu část s hadicí nahradit také černou plast. trubkou. Hadice, ve které nejméně 15 x zamrzla voda, byla po vyjmutí ze země a po očištění "jako nová" a použil jsem ji znovu, bez obav na mělce zakopaný přívod vody k bazénku, kde také nepůjde zcela vypustit. Podle mne je hlavně důležité to potrubí na zimu odpojit a nechat bez tlaku. V místech většího zatížení /např. pojezd auta/ tu hadici nebo trubky zatáhnout do nějaké pevnější ochranné trubky.

Udělat si v nejnižším bodě "šachtičku" je sázka na jistotu - v šachtičce kuláček a na podzim vypustit vodu a je to. Minuta práce a jistota k nezaplacení.

Ale troufám si tvrdit, že by to šlo i bez toho, kdyby snad náhodou šachtičku v nejnižším bodě nebylo možné udělat - použil bych PE potrubí. Cituji tzb-info fórum: " ...polyetylén si zachová pružnost i při teplotách hluboko pod bodem mrazu – naprosto mu nevadí zmrznutí obsahu ani posuny zeminy." Bez ohledu na reklamní plky bych ale PE potrubí obsypal pískem.

Klasická armovaná záhradná hadica vydrží veky, aj na povrchu aj plná vody v mraze:

https://images.obi.sk/product/SK/1500x1500/532526_1.jpg

Tebe stačí balík 50bm 3/4", alebo podľa výkonu čerpadla a obsahu nádrže.

Stačí, ak ju jemne, iba ryhou s motykou zahrabeš 8cm hlboko pod pôdny povrch.

Ak je položená na povrchu a zamrzne na kosť, nie je vhodné po zamrznutej hadici jazdiť vozidlom alebo po hadici dupať ťažkou americkou, kapitaľistickou, antisociaľistickou, gniaviacou bagandžou. Mohla by pozdĺž prasknúť.

LDPE čierne hadice, tlakové určené na pitnú vodu sú háklivé na mráz, ak v nich zostane voda, hlavne v ohybe, tak prasknú.
https://www.vodomat.sk/ldpe-tlakove-rury/produkt/1004/ldpe-rura-32x4-4.html

Obe hadice mám v mrazoch odskúšané, jedine klasická armovaná hadica na polievanie vydrží celoročne na povrchu.

Najviac vadí hadiciam ÚV slnečné žiarenie, časom (cca po desiatich rokoch) sa začne materiál rozpadávať, praskne pri ohýbaní.

Můžeš to také vyfouknout vzduchem z kompresoru a nalít tam líh. Já tam nalévám kapalinu do ostřikovačů a mám jistotu (také ji dávám do WC a sifonu umyvadla). Když je potřebuji během zimy náhodou použít tak po použití tam zase něco naliji. Kapalinu do ostřikovačů -30, koupím vždy po sezóně ve slevě. Jinak jak tady píšou ostatní pokud můžeš v nejnižším místě udělat výpustní kohout je to nejlepší.

V tomto musím souhlasit s Nudou. Klasická armovaná plasto-textilní hadice opravdu vydrží bez problémů i po zamrznutí vody v ní. Je ale nutné, aby to byla ta silnostěnná, aby nedošlo k jejímu smáčknutí, pokud by se po terénu, kde bude mělce uložena, něčím přejíždělo. A pokud se zahrábne pod zem a nebude vystavena UV záření, případně se i shora zakryje proti tomu stlačení třeba cihlami, případně jiným plochým pevnějším zákrytem a pak na to hlína, tak Tě to přežije.:-D No, ale jak radí ostatní, s vypouštěcí šachtou dole, toť pochopitelně rovněž možné. Ale pokud by jsi ji zapomněl případně na podzim vypustit, tak té hadici to určitě neublíží. ;-)
P.S. Teď jsem si ještě všiml. Pozor na výpusť dole s tím kulákem (viz Moas). Pokud by v něm zůstala pouze trocha vody, praskne. Jsou na to hrozně citlivé (vlastní zkušenost). Spíše bych to řešil pouze plastovou rychlospojkou na té hadici, kterou by jsi rozpojil a nechal rozpojenu po celou zimu.

ano, to mi nedošlo. Kuláček opravdu není ideální. Ta rychlospojka je dobrý nápad!:beer:
Já se teda přiznám, že o trvanlivosti té klasické plasto-textilní hadice jsem neměl tušení a myslel jsem si, že zakopaná v zemi zhnije za deset let... ale je fakt že někdo (tuším Rce) tu dřív dával fotku rozvodů topení, které byly provizorně touhle hadicí realizovány a provizorium vydrželo leta, než došlo k předělání na permanent.

I tak by ji to chtělo dát do nějaké chráničky, aby ji tlak zeminy nezneprůchodnil.

Já mám taky zelené hadice,ještě ty poctivé silnější,co se nezalamují při ohnutí),některé od roku cca 1985.Celý rok na povrchu,na podzim natáhnu na svahu,aby vytekla voda a stočím.Když jsem to nestihnul,mnohokrát tam zamrzla voda a nikdy se nic nestalo.Buď jsem nechal zase rozmrznout nebo jsem led polámal a vyklepal ven.Pak mám rozvod černou PE trubkou,zakopanou cca 10 cm pod zemí.Z té na podzim trochu vyfoukám vodu,jen slabým kompresorem z lednice,aby nebyla trubka úplně plná vody.Asi 15 let a nikdy žádný problém.
Takže jak píšou ostatní,rozpojit v nejnižším bodě.Místo rychlospojky,která zbytečně zúží průměr a brzdí průtok a občas se může i sama rozpojit,bych tam ale dal normální šroubovací spojku.Po zapáskování to snese i větší tlak a rozpojit se nemůže.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru