Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prasklina v trámu

Dobrý den, máme prasklinu v trámu pod střechou a chtěli bychom ji nějak vyspravit. Poradili byste prosím nějaký tmel nebo pěnu, kterou by se dala prasklina vyplnit? Děkuji za odpovědi.

praskliny v trámech jsou naprosto OK, pokud to není tak, že trám puknul úplně. Na vlastnosti dřeva, nosnost, atd. to nemá žádný zásadní vliv. Hlavně to ničím nevyplňujte, protože hrozí další (a horší) narušení dřeva kvůli nestejným vlastnostem materiálů a jejich teplotní dilataci.

Můj barák má odhadem 200-250 let staré krovy, jsou popraskané do jednoho.

Pro tento případ bych použil jakoukoliv běžnou montážní pěnu, prasklinu vypěnil a pak ořízl přesah. Takto jsem řešil většinu prostupů a průduchů, které jsem potřeboval zajistit jak proti hmyzu, tak i menším hlodavcům. Zatím je ani myši nenarušily, i když jsem měl obavy.:-)

Na vesnicích dříve, na stavbách srubového typu, se spáry mezi trámy a praskliny zamazávaly cihlářskou hlínou, cementem, nebo sádrou.
Do toho se někdy přidávala pro větší spáry drcená sláma jako výztuž.
Zkrz to se hmyzu blbě prokousává, raději udělají díru vedle do dřeva. :-)