Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Parametry kompresoru

Zdravím, potřeboval bych zjistit parametry kompresoru, kompresor pochází z celku opos ks-3 viz foto. Původně jsem myslel, že se jedná o kompresor jikov typ 4171, ale v údajích od výrobce k typu 4171 (viz foto) nesedí číslo výrobku kdy výrobce uvádí k typu 4171 číslo 443 614 002 800 zatím co na mém kompresoru je číslo 443 614 417 100 - potřeboval bych tedy zjistit jaké jsou parametry kompresoru který mám, díky za rady.

Na natlakovanie expanzky do 8bar ti stačí. Len kapacita vzduchového výkonu je slabá, k natlakovaniu 200l expanzky sa načakáš, cca 40 minút než vypne tlakový spínač, povedzme nastavený na vypínací tlak 6bar.

Tých 300kPa na štítku nesedí, je to málo, ako sa pozerám na tento jednovalcový kompresor. Záleží, na čo potrebuješ kompresor, na striekanie lakov pištoľou, na hustenie pneu vozidla, na čalúdnicke spinkovanie, na natlačenie vzduchového vankúša k expanziám domácej vodárni samonasávacích čerpadiel by kompresor vyhovoval. Len neprekračuj odporučených 650 ot.min., aby sa neprehrieval prípadne nezadrel piest ak napojíš remenicu na 1440 ot.motor. Vyrob o polovicu menší priemer remenice nasadený na hriadeľ motora oproti remenici na kompresore.

Asi jste mě špatně pochopil, štítek kde je uveden tlak 300 kpa je ze soustrojí opos ks-3 viz foto - proto si myslím že je štítek brán jako k celku tedy kompresor + motor (550w). Nicméně kompresor jsem měl rozebraný a jsem si téměř jistý že rozměr válce i výška zdvihu odpovídá přesně tomu typu 4171 viz předchozí příspěvek, kde je uvedeno, že by kompresor měl zvládnout při 600 kpa a 2200 ot./min 10 m3/h. Zjednodušeně si myslím, že se jedná o totožný kompresor akorát vzhledem k použití motoru 550w jsou u něj uvedeny nízké hodnoty tlaku, ale netuším proč má kompresor jiné číslo výrobku než v dokumentu výrobce. Každopádně si myslím, že se jedná o Totožný kompresor a to bych potřeboval od někoho "potvrdit".

Asi máš pravdu. Kompresor byl využíván v místě kde nebyl potřebný takový výkon ale za socíku asi firma nenašla nic adekvátního a tak využila daleko silnější kompresor a akorát ho tolik nehonila. Kéž by to tak bylo i nyní a nebylo vše stavěno jen na pár měsíců.

Tehdy se šetřilo a nedělal se na každé použití jiný typ. Použilo se to co už se vyrábělo.
Myslím, že se takové kompresory používaly v hospodách na tlačení piva. Tam není potřeba takový tlak, ani množství vzduchu. Kompresor se vybavil slabším motorem a běhal i na menší obrátky. Tím byl mnohem tišší a měl velkou životnost. Dnes se to už nepoužívá. Dříve to byl charakteristický zvuk, ozývající se odněkud ze sklepa, pu pu pu pu pu pu pu, a hlásil, ha, tady někde za rohem bude hospoda. :-):beer:

Asi to tak opravdu bude - pro mě pozitivní zpráva :-)
Teď by mě ještě zajímalo jaké zvolit provozní otáčky, výrobce udává max 2400 a provozní 2200, nebát se těch 2200 nebo v rámci delší životnosti kompresoru zvolit méně třeba 2000 či 1800 a podobně? Otáčky s aktuálním motorem jsou podle výpočtu cca 515 ot./min., plnící výkon jsem spočítal cca 45l/min při 5bar a 36l/min při 6 bar - což je opravdu málo :-/ při těch otáčkách 2200 ot./min. by to mělo být dle výrobce až 166l/min - to už by bylo ok :-)

Pokud výrobce udává provozní otáčky 2200, tak by to měl vydržet, ale pokud by stačilo menší množství vzduchu, tak bych mu trochu ubral, třeba na 2000, i to je dost. Asi by vydržel déle. Pokud ale pojede na skoro plný výkon, musíš mu zajistit chlazení. V původním použití, na minimální výkon tam asi nebylo žádné, uchladil se jen povrchem.
Nejjednodušší by bylo umístit k němu nějaký větrák, aby ofukoval válec. Myslím, že jsem tam v té tabulce zahlédnul rychlost chladicího vzduchu 4m/s, což je docela fučák. Bez chlazení se přehřeje a zadře.