Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako zistím funkčnosť oscilátoru?

Prestalo mi fungovať spojenie medzi bezdrôtovou klávesnicou a alarmom. Podozrievam oscilátorový tranzistor na klávesnici. Ako bez osciloskopu zistím, či oscilátor pracuje? Myslím meraním prúdov na kontaktoch tranzistoru alebo susedného kryštálu, ktorý udržuje kmitočet na 433 MHz.

Pokúšal som sa naladiť na tv C pásmo pre káblovú televíziu. Tá obsahuje kmitočet 433 MHz. Keď som pri ručnom ladení zadal frekvenciu alebo číslo kanála, ladenie prebehlo cez celé pásmo a nezastavilo sa na požadovanej frekvencii či kanáli. Ak by sa mi podarilo naladiť kanál so 433 MHz, možno by sa nejaký šum objavil pri priblížení bezdrôtovej klávesnice k izbovej anténke pripojenej k tv.

Moznosti je nekolik, ale kazda vyzaduje nejaky merici pristroje, napr. citac, spekralni analyzator, vf milivoltmetr, GDO...
Nemas TV USB klicenku s RTL2832U? Ta s vhodnym SW by nahradila lecos a stoji par drobaku.
Jinak, na 433MHz beha lecos, bohuzel, takze to nemusi byt 2x jednoduchy na diagnostiku.

screen je pravděpodobně z ebay, kde by platby měly být bezpečné, ale naše národní tupost nám velí zatloukat jakékoliv užitečné informace.
právě proto, že se mezinárodně domluvím velmi špatně, nechcu možné nehody řešit sám, ale platím venku výhradně přes paypal, což je pro mě dost seriózní zástupce.

ehm, platíš 1 libru. nejde o ty směšné peníze, ale že se bojíš poskytnout své údaje. myslím že kombinace ebay + paypal je ok.

To je dost podezrela cena, zejmena na verzi s TCXO. Tam bych ocekaval minimalne 10x tolik. Coz je stejne OK cena, na to co vsechno se s tim da delat, ale 1 libra je fakt malo.
Paypal je trivialni registrace a pokud by se nakonec ukazalo, ze je to podvod, tak ti prikreje zada a vyrazis ty penize zpatky.

Pro sniffer aplikaci Droidterm nepotřebuješ. Pokud s tím budeš sedět doma u stolu, připojený k USB, nahradí ho terminál z prostředí Arduina nebo i hyperterminál z Windows.
Ale ani tak nemusíš zjistit jestli je oscilátor v klávesnici funkční, protože aby fungoval sniffer, musí být vf signál klíčovaný jedním z kódů který rozpozná knihovna RCSwitch. Obsahuje jich šest nejobvyklejších.
Jestli je oscilátor funkční bez přístrojů na měření vf nepoznáš.
Napadá mě neověřené řešení, udělat si jednoduchou anténu na 433MHz. Na výstup z koaxu připojit přes kondenzátor a Schottkyho diodu např. BAT42 (germaniová hrotová ze starých zásob by byla lepší) multimetr na nejcitlivější rozsah. Dá se to sestavit z materiálu který se najde někde na dně skříně. Nemám to ale odzkoušené. Pro testování by se nechal použít vysílací modul který je popsán u snifferu. Nepotřebuješ ani Arduino, stačí na zem nebo napájení přes odpor 1K připojovat pin DATA (Číňan to špatně opsal, takže je tam ATAD).
Asi jsem ti to moc nezjednodušil :-) .

Anténku netreba, klávesnička ju má, Na ňu opriem VF germániovú diódu, ktorú druhým koncom pripojím na merák. Dúfam, že po stlačený tlačidla na klávesnici vyjde nejaký signál, ktorý po usmernení zaznamená merací prístroj. Ak nie, použijem ešte medzi anténku a diódu VF zosilňovač. Mám doma aj ladené predzosilňovače na pásmo UHV. Na nich sa dá ľahko znížiť frekvenčné pásmo zo 480 MHz na 433 MHz pridaním 2 pF kondenzátora priamo na rezonátor.

Kdysi jsem potřeboval nějak zjistit, jestli vysílá tlačítko bezdrát. zvonku, pracujícího na 433Mhz.
Udělal jsem pokus. K tomu jsem využil bezdrát. zásuvku, také na 433Mhz. Přijímač zásuvky jsem umístil těsně k sobě s vysílačem zvonku.
Ovládací tlačítko zásuvky ve vzdálenosti tak aby ještě zásuvka reagovala, ale už jen tak, že při větší vzdálenosti už nejistě.
Pokud vysílač zvonku nebyl v činnosti, zásuvka reagovala. Pokud vysílač zvonku pracoval, zásuvka reagovala velmi nejistě.
Asi silným signálem zvonku, došlo k přehlušení signálu zásuvky. Tím jsem zjistil, že vysílač zvonku vysílá.
Nevím, jestli by to fungovalo i v jiném případě. Byl to takový hokus pokus, ale fungovalo to. :-)

Známy, ktorý opravuje televízory mi hovoril, že keď naraz stlačíš dva ovládače pracujúce na rovnakej frekvencii, príjímač ich nezaznamená. Asi sa kmitočty sčítajú alebo zrušia. Ja som to skúšal, ale nemal som dve klávesnice iba jednu a vysielač na odomknutie alarmu. Výsledok bol taký, že alarm nezaznamenal signál z klávesnice, z druhého zariadenia zaznamenal. Klávesnica zrejme nefunguje.

Dôkladným som naraz klikal na bezdrôtovu klávesnicu a diaľkový ovládač GSM alarmu, dodatočne som zistil, že oba sú funkčné. Na alarme sa totiž nerozsvietila kontrolka. Keď som stlačil iba DO, kontrolka sa rozsvietila. Čiže aj klávesnica vysielala na frekvencii 145 MHz ako DO a je v poriadku. Zrejme môj známy, ktorému som GSM alarm požičal, zmenil jeho heslo. To, ktoré mi po vrátení alarmu povedal, nefunguje. Ako resetnúť alarm Profipatrol alebo nastaviť továrko, keď nezadám správne heslo? Odpojenie akumulátora nepomohlo. Nebude pri mikroprocesore ešte jeden malý záložný zdroj?