Předmět Autor Datum
Spočítej si to z výkonu 7,6kW přes spalné teplo a nezapomeň na účinnost motoru, tak 20%.
Kyncl 12.01.2020 16:42
Kyncl
Záleží co s tím budeš řezat, jak silné klacky. Pokud to bude v zátěži a budeš řezat víc jak 50% a dé…
nerady 12.01.2020 23:17
nerady
Tak prodejce by měl znát spotřebu. Jinak je to cca 400 kubíků a je to hecht, takže to bude nějakej š…
Kiksfix 13.01.2020 13:34
Kiksfix
No, nevidel bych to tak cerne. 7.6kW je by voko 10hp a 10hp lodni motor zere neco pres 3l/h na plnej…
bahno 13.01.2020 16:36
bahno
Ještě jedna poznámka. Nevím na co to potřebuješ ale na internetu je spousta udělátek kde používají n…
nerady 13.01.2020 18:43
nerady
No, mám asi 100 metrů od domu stodolu, kam budu vozit dřevo. Tam ho řezat a uskladňovat. Po přečtení…
Roman P. 14.01.2020 07:57
Roman P.
Jestli je to jednorázová záležitost na pár dní či týdnů,tak se prodlužováky dají i někde půjčit.
Karel04 14.01.2020 09:06
Karel04
Na 100 metrů kup prodlužovák a pokud je to vše na tvých pozemcích tak bych si položil kabel do země… poslední
nerady 14.01.2020 12:05
nerady
Kolik to sežere tedy nevím, ale neviděl bych to tak černě. Píšou průměr dřeva do 23 (?) cm. Taková p…
Zerozero 14.01.2020 11:46
Zerozero

Záleží co s tím budeš řezat, jak silné klacky. Pokud to bude v zátěži a budeš řezat víc jak 50% a déle jak 8 hodin, tak počítej s tím, že si to vezme 20 litrů i více. Ještě se můžeš zeptat u výrobce, jistě bude mít nějaké technické údaje.

Tak prodejce by měl znát spotřebu. Jinak je to cca 400 kubíků a je to hecht, takže to bude nějakej šitmotor. Nebál bych se to srovnat s nějakou šitmotorkou a myslím, že to může být i do 8 litrů za hodinu +-. Ale jinak odpověď na vaši otázku je celkem jednoduchá a jasná. Buď chcete řezat benzínovou cirkulárkou, prostě proto, že musíte a není jiné cesty z nějakých důvodů (elektřina, řetězová pila, vodní pohon ap.) a pak je otázka spotřeby takového stroje v podstatě irelevantní, prostě proto, že jinak řezat nelze a řezat musíte, nebo chcete. A pak samozřejmě i cena stroje. Takhle bych se na to díval já. Začal bych ale otázkou na spotřebu prodejci.

No, nevidel bych to tak cerne. 7.6kW je by voko 10hp a 10hp lodni motor zere neco pres 3l/h na plnej knedlik. A vcelku to sedi i obsahove, nebylo treba resit ani obsah ani hmotnost, takze to bude nejaka kovarska prace a mohlo by to i drzet, kdyby tech 10hp tahali z 125ccm, bylo by to podstatne horsi.

Ještě jedna poznámka. Nevím na co to potřebuješ ale na internetu je spousta udělátek kde používají na příčné řezání normální motorovou pilu. Dále se myslím vyrábí cirkulárka na zadní vývodový hřídel traktoru. Také je možnost elektrocentrála (buď 230 nebo 380V) a nějaká kotoučová pila. Koukal jsem na největší průměr řezaného materiálu cca 230 mm což také není žádný zázrak. Popiš na co to konkrétně potřebuješ a snad ti budeme moci lépe poradit.

Na 100 metrů kup prodlužovák a pokud je to vše na tvých pozemcích tak bych si položil kabel do země a ve stodole instaloval nějaký malý rozvaděč se zásuvkami. Je to jednorázová investice bez nutnosti oprav či seřizování na dlouhá léta a měl by ses vejít do ceny nižší než stojí ta pila.

Kolik to sežere tedy nevím, ale neviděl bych to tak černě. Píšou průměr dřeva do 23 (?) cm. Taková polena s dobrým kotoučem lze bez problémů řezat s výkonem (elektrického) motoru asi 2kW. Pokud není tupá pila, bez šraňku a netlačí se na to.
Například s řetězovou pilou, která má větší šířku řezu a větší odpor, lze bez problémů řezat i větší průměr také se dvěma kilovatty.
Tak si myslím, že na plný výkon ta pila poběží málokdy, jedná se spíš o rezervu, aby motor nebyl moc vytížen a nedošlo třeba snadno k udušení. Také méně vytížený motor má menší spotřebu a také větší životnost. Je to čtyřtakt, podobný jako třeba u sekaček.
Při řezání špalků se nejede kontinuálně, ale řez, přestávka. Motor si bude řídit výkon,podle potřeby aby držel otáčky. Tedy v přestávkách i při podání a posunu polena vždy ubere na téměř volnoběh. Přidá jen tolik plynu, aby udržel otáčky podle zatížení. Tedy například při slabších polenech přidá jen minimálně. Průměrná spotřeba tedy bude o mnoho menší, než by byla při plném výkonu nepřetržitě.
Pro představu, řezal jsem palivo s elektrickou řetězovkou. Nařezal jsem asi jeden metr krychlový na špalky asi 25cm, z metrových kusů.
Pak jsem se podíval kolik jsem spálil elektriky. Udivilo mě, že necelých 2,5 kWh.
Tak si myslím (bez záruky), že by to nemuselo vzít víc jak litr na hodinu. Ale můžu se fest mýlit, je to jen odhad.
Pokud někde zjistíš spotřebu, napiš, zajímalo by mě jak hodně jsem se sekl. :-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru