Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Připojení motoru k síti

Dostal jsem od kamaráda přírubový asynchronní motor, z možností napájení 380/220V,na kterém je umístěn rozběhový kondenzátor.Několik let jsem ho mněl ve sklepě a teďka,při vyklízení sklepa, jsem ho objevil ale nepotřebuji ho,tak bych ho chtě nabídnout někomu k prodeji ale nevím jestli je v chodu,(měl by být.Potřebuji poradít z připojením ve svorkovnici na připojení 240V,abych motor mohl odskoušet!!Poradí mi z vás někdo?

Stačilo by ji i popsat. Vzhledem k tomu, že jde o možnost napájení 380/220V (zřejmě na štítku), dá se předpokládat že jde o motor 3 fázový. Pokud je na něm umístěn kondenzátor, pak byl zřejmě zapojený jako jednofázový na 220V, což je rovněž,pokud jde o potřebu, také, za určitých podmínek, možné. Ale takto zapojený motor má podstatně menší výkon. Má-li 6 svorek (3+3 nad sebou) doporučoval bych jej vyzkoušet v původním zapojení, tedy na 380(400)V a to tak, že se vrchní tři svorky propojí a na spodní se připojí 3 fáze z 3 fázové zásuvky. Nezapomenout připojit i ochranný vodič na kostru motoru i v zásuvce. A vzhledem k tomu, že ležel někde dlouho ve sklepě (vlhkost), doporučoval bych, před připojením, změřit izolační stavy proti kostře a vinutí vůči sobě. Aby bylo zabráněno případnému úleku při "šlusu" a vyhození jističe nebo pojistek. ;-)

Pokud je kondenzátor připojený do svorkovnice, bude zřejmě zapojen na provoz 230V.
V tom případě budou na svorkovnici tři propojky umístěné svisle vedle sebe. Na dvou z těchto propojek bude zapojený
kondenzátor a jedna propojka volná. Na volnou propojku se zapojí fáze a na vedlejší spojku, kam vede i jeden vývod kondenzátoru se připojí nulák (pracovní). Na kostru ochranný vodič. Pokud se nulák připojí až na třetí svorku, tak je to stejné, jen se otočí běh motoru.