Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak natočit směrovou anténu dle polarizace?

Dobrý den,
mám dotaz. Na chalupě mám tuto anténu. Pořád mi tak nějak blbne obraz a někdy jsou takové výpadky, že to raději vypnu.
Když si dohledám vysílač, na které mám anténu natočenou, je tam napsané polarita H.
Já mám anténu tak, jak je vidět na obrázku. Znamená to, že ji mám špatně a že je to možná příčina?
Pokud ano a měl bych dát do horizontální polohy, tak ji celou položím na bok, nebo se má položit jen ten ocac, jazyk nebo jak to nazvat a to síto nechat být?.

Díky moc

Ok, zadní síto horizontálně, ale jak namontovat tu druhou část. Tak jak je to na obrázku nebo to položit? Když jedu autem a koukám po střechách, tak vidím, že každej tu anténu má jinak a jsou to sousedící domky.

"H" značí prvky Horizontálne, tj. v ČR sú Yagi špricle za rovo s horizontom, na Sľovensku, medzi ukrutnými opachami vysokých bráľ a skáľ, máme Vertikálu, o 90° na tyči.

Sme konečne samostatní, viváát.

Má anténa symetrizační člen nebo zesilovač? Nějaké spojky na koax kabelu?
Máš na kabelu rozdvojku pro dvě televize? (Chalupa - asi ne)
Koax neporušený?

Vysoká směrovost této antény ji předurčuje k použití při dálkovém příjmu

Důkladně zaměřit vysílač a vodorovnou rovinu

Díky integrovanému LTE filtru nebude sledování......

S tím jsem se nesetkal.

Anténa má být smontovaná tak jak je na obrázku. Ne, otočit jen třeba přední část. Pokud to montážně jde, bylo by to možné snad pro pokusy ohledně směrovosti, ale není to běžné.
Pro H, tedy horizontální polarizaci anténa má být tak, jak je na obrázku. Pokud by se jednalo o polarizavi V, tedy vertikální, celá anténa tak jak je smontovaná, se otočí a upevní o 90st.
Tedy z hlediska polarizace ji máš správně. Potom je třeba zjistit, kde a jak daleko je vysílač. Pokud je vysílač více vzdálený, málokdy se povede, aby byl signál dobrý na první umístění. Signál, pokud je slabý, je potřeba s anténou hledat, což je více či méně úspěšné. Je potřeba, aby pokud možno ve směru k vysílači nepřekážela velká budova a podobně, aby výhled byl co možná nejvolnější.
Tato anténa má dost velkou směrovost, což je dobré na kvalitu příjmu, ale současně to znamená, že musí být pečlivě nasměrovaná. I jinak v místě dobrého signálu, může i malá odchylka od správného směru signál pokazit.
Nejdříve se najde nejlepší signál směrováním doprava - doleva. Když se najde nejlepší signál, anténa se nastaví ještě ve svislém směru, tedy vychylováním předku antény nahoru - dolů, beze změny už nalezeného směru. Opět na nejlepší signál.
Pokud se po nastavení signál nezlepší, je nutno nalézt lepší místo pro anténu, což někdy může být problém.
Pokud se jedná o místo se slabým signálem a selžou všechny pokusy o nalezení dobrého signálu, zbývá ještě možnost pokusit se o zlepšení anténním předzesilovačem. To ale může i nemusí pomoci. Předzesilovač musí být kvalitní s nízkým šumovým číslem, určený pro digitální příjem a ne příliš širokopásmový. Nejlépe pro skupinu kanálů pro daný vysílač. Ani snaha o příliš velký zisk zesilovače není zpravidla vhodná. Stačí tak okolo 20dB.