Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký soustruh do dílny na kov

Ahoj,dal by mě někdo typ na nějaký cenově dostupnější soustruh na kov do dílny.Více měné se bude používat minimálně ale rádi bychom ho tam měli pro stryčka příhodu.Rádi by jsme aby uměl i vyříznout závit vnější i vnitřní atd...děkuji

Předmět Autor Datum
Jsou dvě možnosti. Buď koupit jakýkoliv nový soustruh nabízený kýmkoliv na trhu, protože to všechno…
umfa 31.10.2019 12:12
umfa
zrovna na tento jsem se dnes ptal prodejce.Ale ten asi neumí ty závity ,co je pro me dost duležite.A…
matysekkk 31.10.2019 13:56
matysekkk
Díval jsem se na technické parametry (Bernardo Hobby 500) a závity umí, metrické i palcové. Závitové…
umfa 31.10.2019 18:05
umfa
Klíčové je jak velké obrobky na tom chceš obrábět?
Kyncl 31.10.2019 14:02
Kyncl
Souhlas s Kynclem. Klíčové je jak velké věci chceš dělat. Pokud budeš např. chtít srovnat brzdový ko…
nerady 31.10.2019 18:54
nerady
No zrovna když zmiňujete ty kotouče ,tak to by se nám hodilo je umět rovnat na motorky...pak jenom d…
Matysekkk 31.10.2019 19:47
Matysekkk
Pokud tedy chceš dělat i větší věci, asi bude nejlepší shánět soustruhy vyráběné v TOS Trenčín za so…
nerady 31.10.2019 22:24
nerady
Zrovna stáčení kotoučů není úplně vhodná práce pro malý soustruh. Kotouč se má správně rovnat na jed… poslední
umfa 31.10.2019 22:48
umfa

Jsou dvě možnosti. Buď koupit jakýkoliv nový soustruh nabízený kýmkoliv na trhu, protože to všechno beztak vyrábí jeden čínský výrobce a liší se jen barvou a drobnými detaily. Náhodně vybraný příklad zde
https://www.boukal.cz/stolni-soustruh-bernardo-hobby-500/551/produkt?gclid=Cj0KCQjwjOrtBRCcARIsAEq4rW7doxN7JcLK1ynPxTucWicQ0Jd4kryHx_vnHm4psTaWA0k9EZxcqe8aAgygEALw_wcB
ale určitě bude možné vybrat přesně vhodnou velikost a najít levnějšího dodavatele.

Druhá varianta je koupit použitý klasický soustruh jako je třeba S28 (vyráběný naposled za komoušů), ale s tím se pořád potýká i spousta lidí kteří obráběcím strojům rozumí, protože trh válcují překupníci kteří kupují nastojato celé zrušené fabriky a prodávají stroje v hrozivém technickém stavu za přemrštěné ceny. Tady je důležité tomu rozumět nebo mít někoho kdo se vyzná a nenechat se opít rohlíkem resp. prvním inzerátem na aukru, který tvrdí, že to běželo jen ve vývoji (ekvivalent zachovalého auta po důchodci) nebo že je to po generálce (obvykle jen nedbale naštětkovaný zelenou barvou). Překupníci obráběcích strojů jsou stejní zmetci jako šíbři z autobazarů, tak bacha :-)

A vlastně je ještě jedna možnost, koupit nový a opravdu dobrý soustruh třeba u https://www.trens.sk/, ale na to se asi neptáte :-)

zrovna na tento jsem se dnes ptal prodejce.Ale ten asi neumí ty závity ,co je pro me dost duležite.Ale určitě to nemám na težkou práci

tohle me napsal:

Dobrý den,

toto je malý soustruh pro kutily a modeláře a není vhodný pro těžší práce.

S pozdravem a přáním hezkého dne

MICHAL ZUMR

obchodní zástupce

T: +420 476 111 051

M: +420 724 053 647

E: michalzumr@boukal.cz

boukal_logo_2

Díval jsem se na technické parametry (Bernardo Hobby 500) a závity umí, metrické i palcové. Závitové posuvy se volí výměnnými koly v předlohové převodovce, nemá na to "páčky" jako velké soustruhy, ale jestli je to pro občasné použití tak to nemusí být na závadu, jen je to trochu zdlouhavější.

Samozřejmě o kvalitě a přesnosti si netroufnu říct nic konkrétního, v ruce jsem to nikdy neměl. Ale zázraky nečekejte.

Souhlas s Kynclem. Klíčové je jak velké věci chceš dělat. Pokud budeš např. chtít srovnat brzdový kotouč tak je ti malý soustruh k ničemu. Dále se zajímej jaká je díra za univerzálou. Malé soustruhy mají malý průměr a pokud chceš např. "upichovat" 30 kulatinu tak máš smůlu.

Pokud tedy chceš dělat i větší věci, asi bude nejlepší shánět soustruhy vyráběné v TOS Trenčín za socíku. Vyráběly tam soustruhy SN 40B, SN 45B, SN 50B a SU 40. To číslo je největší možný průměr obrobku v centimetrech. Ty první tři mají elektromotor 5,5 kW a ten čtvrtý 7,5 kW. Váží od cca 1,5 tuny do 2 tun a délka záleží na provedení vzdálenosti hrotů (od 1 do 2 metrů po půl metru) nejdelší je pak dlouhý cca. 3,5 metru. SU 40 měl vzdálenost hrotů 1 metr. Ještě vyráběly soustruhy SV 18RA a SV 18RB max. průměr obrobku 380 mm motory 6 a 9 kW. Na všech strojích lze řezat závity. Pro běžné informace je nejlépe nakouknout do publikace "Obráběcí stroje" od J. Štrajbla, nakladatelství SNTL, rok vydání 1979. Nové soustruhy budou úplně v jiné cenové hladině.

Zrovna stáčení kotoučů není úplně vhodná práce pro malý soustruh. Kotouč se má správně rovnat na jedno upnutí z obou stran a to už na tomhle minisoustruhu nepůjde. To už chce nějaký ten větší a ty se teď blbě shání, pod padesát tisíc to bude poloviční vrak zralý na generálku... Ale na futra je to úplně v klidu, to je o dvě třídy jednodušší práce :-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru